Run Greece στην Αλεξανδρούπολη

Για άλλη μία χρονιά, την Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου, πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες δρόμου σε δημόσια οδό, με την επωνυμία «RUN GREECE Αλεξ/πολη» – ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΛΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Ο Σ.Ε.Γ.Α.Σ. με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Αν. Μακεδ. Θράκης  ? Περιφερειακή Ενότητα Έβρου, τον Δήμο Αλεξ/πολης  και την Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Θράκης  έκαναν πράξη το “Αθλητισμός δικαίωμα για όλους” με μεγάλη επιτυχία.
Στόχος των αγώνων ήταν  η χαρά της συμμετοχής, η βελτίωση της ψυχικής και σωματικής υγείας, η ενίσχυση της ευεξίας, η ομαδικότητα και η διάχυση τέτοιων δράσεων στην τοπική κοινωνία. Η αφετηρία και ο τερματισμός ήταν ο Φάρος της Αλεξανδρούπολης. Η συμμετοχή του κόσμου ήταν πολύ μεγάλη, καθώς και η συμμετοχή των μαθητών του σχολείου μας, που για φέτος ήταν ακόμα μεγαλύτερη.
Οι μαθητές μας με σύνθημα “όλοι μια παρέα” ήταν:

3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ  ”Run Greece”
Α/Α Επώνυμο μαθητή Όνομα μαθητή
49 Κεσεσίδης Ιωάννης
50 Τριανταφυλλίδης Τριαντάφυλλος
51 Αθανασιάδης Ιωάννης

Εκδήλωση για τον εθελοντισμό "Όταν θέλω μπορώ"

Την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου μαθητές  από την πρώτη τάξη του σχολείου μας παρευρέθηκαν σε εκδήλωση με θέμα τον εθελοντισμό, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 4ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης, που διοργάνωσε  η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Έβρου, δια της Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων και της ομάδας Φυσικής Αγωγής.
Η εκδήλωση έγινε με αφορμή την προσπάθεια ομάδας φίλων, ανάμεσά τους και ο συμπολίτης μας Αβραμίδης Σταύρος, όλοι τους εθελοντές ποδηλάτες,  που ξεκίνησαν μια ανοιχτή εκδρομή κατά μήκος της Ευρώπης, με σκοπό την  προώθηση  της ειρήνης και της ισότητας μεταξύ των πολιτών του κόσμου, καθώς επίσης και τη συγκέντρωση χρημάτων για τους πρόσφυγες που φιλοξενούνται στην Ελλάδα.
Ο κ. Αβραμίδης είπε στους μαθητές ότι η αγάπη για τη φύση και το ποδήλατο συνδυάστηκε με την πρόκληση για μια μεγάλη διευρωπαϊκή ποδηλατοβόλτα. Μια ποδηλατάδα 3.750 χιλιομέτρων από το Cardiff της Ουαλίας μέχρι τα ελληνοτουρκικά σύνορα, στους Κήπους του Έβρου. Οι φίλοι ποδηλάτες  διέσχισαν 16 χώρες σε  έναν μήνα, ευαισθητοποιώντας τον κόσμο σε κοινωνικά θέματα. Στους μαθητές μας, που εντυπωσιάστηκαν από την προσπάθεια αυτής της ομάδας, πέρασε το μήνυμα πως «όταν θέλω μπορώ».

Αγιασμός για το νέο ξεκίνημα της σχολικής μας χρονιάς

Τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2016 ξεκίνησε επίσημα η νέα σχολική χρονιά με τον καθιερωμένο αγιασμό και η αυλή του σχολείου μας γέμισε χαμόγελα! Ο αγιασμός τελέστηκε από τον Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως κ. Άνθιμο με την παρουσία μαθητών και καθηγητών του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης του 1ου, του 4ου Γυμνασίου και του 1ου ΓΕΛ.
Μετά την τέλεση του Αγιασμού ακολούθησε το καλωσόρισμα των μαθητών και οι ευχές από τον Σεβασμιότατο κ. Άνθιμο, τον Βουλευτή Έβρου κ. Καΐσα Γ., τον Αντιπεριφερειάρχη Έβρου κ. Πέτροβιτς Δ., τον Δήμαρχο της πόλης μας κ. Λαμπάκη Ευ. και τον Διευθυντή Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Έβρου κ. Αποστολακούδη Σ., οι οποίοι ευχήθηκαν στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς καλή σχολική χρονιά με υγεία, πρόοδο και δημιουργικότητα.
Την ίδια μέρα έγινε η διανομή των σχολικών βιβλίων στους μαθητές.
Η Διευθύντρια του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη» κ. Παταπάτη Ευφροσύνη, ο Σύλλογος Καθηγητών και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων με πρόεδρο την κ. Αλογάρη Αλεξάνδρα ευχόμαστε στους μαθητές του σχολείου μας στο ξεκίνημα της νέας διαδρομής που αρχίζει για σας  να είστε εφοδιασμένοι με διάθεση για δημιουργία, υπομονή και πίστη για την πραγμάτωση των στόχων σας. Κι  όλοι εμείς θα στηρίζουμε τις προσπάθειές σας! Καλή σχολική χρονιά!