Ενημέρωση από το Europe Direct Κομοτηνής

Στο πλαίσιο της ημερίδας για τον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό που έλαβε χώρα στο σχολείο μας την Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017, μια ομάδα νέων, στελέχη του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Κομοτηνής, επισκέφτηκε το σχολείο μας, με σκοπό να μας ενημερώσει τόσο για το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ όσο και για τις προοπτικές που διανοίγονται για τους νέους μέσω των Κοινωνικών Επιστημών.  Την παρουσίαση παρακολούθησαν τα τμήματα της τρίτης τάξης Γ3 και Γ4. Η παρουσίαση διήρκησε τις 2 τελευταίες διδακτικές ώρες   και αποτελούνταν από δύο  σκέλη. Αρχικά ενημερωθήκαμε για το ERASMUS+. Το Erasmus+ απευθύνεται σε νέους από 13-30 ετών και δραστηριοποιείται σε τομείς όπως η εκπαίδευση, η κατάρτιση της νεολαίας και ο αθλητισμός για το χρονικό διάστημα 2014-2020. Στοχεύει στην καλλιέργεια δεξιοτήτων, την απασχολησιμότητα, καθώς και τον εκσυγχρονισμό των συστημάτων εκπαίδευσης και κατάρτισης της νεολαίας σε όλους τους τομείς της Δια Βίου Εκπαίδευσης.
Στο δεύτερο μισό παρακολουθήσαμε μια παρουσίαση από φοιτητές του  Τμήματος Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης  για το επάγγελμα του κοινωνικού λειτουργού και τις επαγγελματικές προοπτικές του.
Ιωάννης Σκαλιστής    Γ4
Μιχαήλ Τερζενίδης    Γ4

Γιορτάζοντας την Τσικνοπέμπτη

Την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2017 με πρωτοβουλία των μαθητών γιορτάστηκε η Τσικνοπέμπτη. Ένα έθιμο που έχει τις ρίζες του στην Αρχαιότητα και δεν έχει τέλος! Από τόπο σε τόπο, από χωριό σε χωριό, βρίσκουμε συνήθειες που οι καταβολές τους χάνονται στα βάθη του χρόνου και όταν συνδυάζονται με τη χριστιανική παράδοση σημαίνουν την προετοιμασία για τη σαρανταήμερη νηστεία (Σαρακοστή) πριν από το Πάσχα. Το 15/μελές σε συνεργασία με τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και τη στήριξη του συλλόγου καθηγητών οργάνωσαν τη γιορτή αυτής της ημέρας. Η χορευτική ομάδα του σχολείου παρουσίασε το Γαϊτανάκι και χόρεψε τοπικούς χορούς, με επίκαιρα  παραδοσιακά σκωπτικά τραγούδια,  με τη συμμετοχή  καθηγητών και μαθητών.  Και σύμφωνα με την παράδοση δεν έλειψε το τσίκνισμα, από όπου η Τσικνοπέμπτη πήρε το όνομά της. Έτσι η αυλή γέμισε μυρουδιές, τραγούδια και χορό. Καλή Αποκριά και του χρόνου!
Φωτορεπορτάζ: Βαϊράμης Κων/νος Γ1

Οι Πρωταθλητές μας

Την Πέμπτη 16/2/17 πραγματοποιήθηκαν οι  σχολικοί αγώνες Καλαθοσφαίρισης αγοριών και την Παρασκευή 17/2/17 των κοριτσιών,  μεταξύ των Γυμνασίων του Δήμου Αλεξανδρούπολης.
Οι αθλητές του σχολείου μας κατάφεραν να φτάσουν στην τελική φάση και κατέλαβαν την πρώτη θέση. Τα κορίτσια  μας  κατέλαβαν την 3η θέση στην κατάταξη. Όλοι οι μαθητές αγωνίστηκαν  με το σύνθημα  «ευ αγωνίζεσθαι».
Η ομάδα των πρωταθλητών αγοριών: Καρανικόλας Χρήστος,  Παπανδρούδης Μιλτιάδης, Μιχαηλίδης Αναστάσης, Λεπτοκαρόπουλος Αναστάσης, Κεσεσίδης Γιάννης, Χαλκιάς Παναγιώτης, Πεταλωτής Σταμάτης, Μπάρλας Αναστάσης, Μπάντας Αθανάσιος, Παπαδόπουλος Δημοσθένης, Ζιούτης Κωνσταντίνος, Ρέγας Ιωάννης.
Η ομάδα των  κοριτσιών: Μαμουγιώργη Κυριακή, Σιβούδη Σοφία, Τσαντσουκάκη Δήμητρα, Κοσμίδου Χριστίνα, Γιοβανοπούλου Σταυρούλα, Καραμολέγκου Δήμητρα, Φουρνουτζή Κατερίνα, Μπαζίδου Μικαέλα, Τσολάκη Ευαγγελία, Μπάκα Παναγιώτα, Ψαθά Άννα.
Υπεύθυνοι καθηγητές: Χαβρουζά Ολυμπία, Δεσλής Δημήτριος

Κοπή βασιλόπιτας

Την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε η παραδοσιακή κοπή βασιλόπιτας για τους μαθητές και μαθήτριες αλλά και το διδακτικό προσωπικό του σχολείου μας. Η καθηγήτρια που βρήκε το φλουρί ήταν η κ. Αναστασοπο?λου Ελένη, που μαζί με το συμβολικό δώρο κέρδισε τις ευχές όλων για μια τυχερή χρονιά! Οι βασιλόπιτες και τα δώρα που δόθηκαν στους τυχερούς μαθητές και μαθήτριες κάθε τμήματος ήταν προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά!
Καλή Χρονιά σε όλους!