2017-18 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Εκδήλωση για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου

Την Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2017 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου παρακολουθήσαμε την εκδήλωση που διοργάνωσε η «Λέσχη Αλεξανδρουπολιτών 2017» με θέμα «Ασφαλή χρήση του διαδικτύου» και ομιλητές τον κ. Σφακιανάκη Μανώλη, Αντιστράτηγο ε.α. της ΕΛ.ΑΣ. και την κ. Βουλγαράκη Μαρίσα, Ψυχολόγο-Εγκληματολόγο. Ο κ. Σφακιανάκης και η κ. Βουλγαράκη μας μίλησαν για τους κινδύνους του διαδικτύου, παρουσιάζοντάς μας σχετικό οπτικοακουστικό υλικό. Μέσα από αυτήν την παρουσίαση συνειδητοποιήσαμε πόσο εύκολο είναι να παραπλανηθούμε από άγνωστους χρήστες του διαδικτύου, και να πέσουμε χωρίς να το καταλάβουμε, θύματα, για παράδειγμα, ακόμη και απαγωγής. Όλα αυτά, αν δεν ξέρουμε να χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο με ασφαλή τρόπο. Η παρουσία μας εκεί άξιζε, καθώς φύγαμε πιο συνειδητοποιημένοι, με σκοπό να είμαστε πιο προσεκτικοί στη χρήση του διαδικτύου.
Κείμενο: Λάμπρου Άννα, Γ2

2017-18 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Η συμμετοχή μας στο «RUN GREECE Αλεξανδρούπολη»

Για τέταρτη συνεχή χρονιά το Run Greece φιλοξενήθηκε στην Αλεξανδρούπολη.Στις 24 Σεπτεμβρίου, μαζί με εκατοντάδες πολίτες αλλά και επισκέπτες της πόλης μας, συμμετείχαμε στη μεγάλη αυτή αθλητική γιορτή. Με τη συμμετοχή μας μεταδώσαμε το μήνυμα του «ευ αγωνίζεσθαι», του εθελοντισμού και των ωφελειών της σωματικής άσκησης.

Κατάσταση συμμετοχής στο ?Run Greece? 2017

Χαβρουζά Ολυμπία
Κιτσάτη Μαρία

2017-18 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017  πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμός με τις ευλογίες του Πρωτοσύγκελου της Ι.Μ. Αλεξανδρούπολης για τους μαθητές και καθηγητές του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης, του 4ου, του 1ου Γυμνασίου και του 1ου ΓΕΛ, παρουσία των εκπροσώπων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και της Εκπαίδευσης.

Μετά το τέλος του αγιασμού έγινε η διανομή των βιβλίων στους μαθητές.
 Η Διευθύντρια του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη» κ. Παταπάτη Ευφροσύνη, ο Σύλλογος Καθηγητών και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ευχόμαστε στους μαθητές του σχολείου μας καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!