2017-18 ERASMUS+1 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Συμμετοχή στον 21ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας για τους Πρόσφυγες της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες

Στο πλαίσιο υλοποίησης του σχεδίου ΚΑ1 Erasmus+ με τίτλο «Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!» μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν φέτος στον 21ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας για τους Πρόσφυγες που διοργανώνεται από την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες.
Θέμα του φετινού Διαγωνισμού είναι η φράση «Υπάρχουμε μαζί». Τα τελευταία χρόνια πάνω από ένα εκατομμύριο άνθρωποι, στη μεγάλη πλειοψηφία τους διαφεύγοντας από τον πόλεμο και τις διώξεις στη χώρα καταγωγής τους, διέσχισαν το Αιγαίο αναζητώντας ασφάλεια στην Ευρώπη. Άνθρωποι που προσπαθούν να δουν το μέλλον τους με αισιοδοξία, να κάνουν μια νέα αρχή με τις οικογένειές τους, να οικοδομήσουν μια νέα ζωή στις κοινωνίες υποδοχής τους.
Έχοντας αυτούς τους ανθρώπους ως σημείο αναφοράς, μετά την πραγμάτευση του προσφυγικού και μεταναστευτικού ζητήματος στα γλωσσικά μαθήματα με τη φιλόλογό τους, κα Καπούτση Σύρμω, υπεύθυνη για  την οργάνωση και υλοποίηση της δραστηριότητας,  τα παιδιά συνεργάστηκαν σε ομάδες για τη δημιουργία αφίσας με θέμα την ειρηνική μας συνύπαρξη στο πλαίσιο μιας πολυπολιτισμικής κοινότητας. Στις δημιουργίες τους προσπάθησαν να μεταφέρουν θετικά μηνύματα για τις κοινές ελπίδες και τα κοινά όνειρα για το μέλλον μας. Γιατί όλοι έχουμε ανάγκη να μένουμε κάπου με ασφάλεια, να μπορούμε να αναπτύξουμε τις δεξιότητες και τα ταλέντα μας μέσα από το σχολείο και την εργασία μας, να μπορούμε να συνεισφέρουμε θετικά στην κοινωνία στην οποία ζούμε και ανήκουμε. Αν γνωρίσουμε ο ένας τον άλλο, θα δούμε πως όσα πιστεύουμε, όσα αγαπάμε, όσα επιθυμούμε και ονειρευόμαστε μπορεί και να μην είναι τελικά τόσο διαφορετικά μεταξύ τους όσο αρχικά ίσως πιστεύαμε.
Από τις ομαδικές δημιουργίες των παιδιών επιλέχθηκαν 10 που αποτελούν τη συμμετοχή του σχολείου μας στον διαγωνισμό. Οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν με έργα τους είναι οι:
Βαλάκα Ελένη
Παπαδόπουλος Κύριλλος
Τριανταφυλλίδης Τριαντάφυλλος
Χαριτόπουλος Ιωάννης – Δωρόθεος
Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη δημιουργικότητα, την πρωτοτυπία, τους προβληματισμούς και τα όμορφα μηνύματα  που μεταφέρουν μέσα από τα έργα τους!

2017-18 ERASMUS+1 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Συμμετοχή στον Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης και Θεάτρου “Castello di Duino”

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1 με τίτλο “Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!” το σχολείο μας συμμετείχε  στον Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης “Castello di Duino”, τον σημαντικότερο διεθνή διαγωνισμό ποίησης για νέους ποιητές σύμφωνα με την Εθνική Επιτροπή UNESCO της Ιταλίας, υπό την αιγίδα της οποίας τελείται κάθε χρόνο στην Τεργέστη.
Πρόκειται για μια δράση που σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε από τις φιλολόγους κ. Καπούτση Σύρμω και κ. Κιτσάτη Μαρία ως επιστέγασμα των δραστηριοτήτων δημιουργικής γραφής με θέμα την έννοια της πατρίδας και την προσφυγιά,  που πραγματοποίησαν μαθητές  και μαθήτριες της Γ΄ τάξης (Βλαχοπούλου Χριστίνα, Βουλγαράκη Σέβη, Βούλκου Αγγελική, Γαλαχουσίδου Μαρία- Βιργινία, Θεοδοσάκη Κωνσταντίνα, Καράμπελα Μαριτίνα, Λάμπρου Άννα, Μπάντα Αναστασία-Μαρίνα) και της Β΄ τάξης (Αβραμίδη Αναστασία, Γαλαχουσίδου Γεωργία-Αφροδίτη, Γιαννακοπούλου Δήμητρα-Ραφαέλα, Βαφειάδη Μαντώ, Ντούλα Ελένη-Σοφία, Κουκουράβα Στέλλα, Λαμπίρη Βασιλική, Μαμπρεϊάν Γκαγιάνε, Μητρουλάκη Βιργινία, Μητρουλάκης Θανάσης, Ναλμπάνη Αργυρώ, Οβαννισιάν Ντίνα, Παπαχρήστου Χριστίνα, Παπαδοπούλου Aρχοντία, Πολυζωίδης Aπόστολος, Ρόκος Δημήτρης, Σαραντοπούλου Αλεξάνδρα, Σαρίδη Ξανθή, Ξενιτίδης Α. Γιάννης, Ξενιτίδης Π. Γιάννης) στο μάθημα της Λογοτεχνίας και της Γλώσσας.
Το θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν “Casa/Home”, στον οποίο οι μαθητές/τριες συμμετείχαν με τις συλλογικές ποιητικές τους  δημιουργίες με τίτλο «Πατρίδα» και «Μακριά από την πατρίδα» στα ελληνικά και στα αγγλικά.
Τις ομαδικές ποιητικές δημιουργίες των παιδιών μπορείτε να διαβάσετε στις παρακάτω διευθύνσεις:
Υπεύθυνες καθηγήτριες: Καπούτση Σύρμω – Κιτσάτη Μαρία

2017-18 Ανακοινώσεις ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Ενημερωτική συνάντηση Γονέων & Κηδεμόνων

Τη Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου, στις 13:00, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συνάντηση Γονέων & Κηδεμόνων  από τη Διευθύντρια του Σχολείου, σχετικά με τη νέα Υπουργική Απόφαση και τις σημαντικές αλλαγές που αυτή επιφέρει και αφορούν στην οργάνωση της σχολικής ζωής (φοίτηση, διαγωγή, εγγραφές, υποχρεώσεις κηδεμόνων, τρόποι επικοινωνίας με το σχολείο κ.λ.π.)

Δείτε τη νέα Υπουργική Απόφαση

2017-18 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Επίσκεψη στα ΕΠΑΛ

Tην Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2018 οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη», αφού ενημερώθηκαν στην αίθουσα πολλαπλών από τον υπεύθυνο Ε.Κ. κ. Κολοσέντα για τον επαγγελματικό προσανατολισμό, πραγματοποίησαν επίσκεψη στην Έκθεση και στο Εργαστηριακό Κέντρο Αλεξανδρούπολης, καθώς και στο 1ο  και 2ο Επαγγελματικό Λύκειο.
Εντυπωσιάστηκαν με τα εργαστήρια, θαύμασαν τα έργα των μαθητών και χαρακτήρισαν πολύ θετική την επιλογή και προτίμηση των μαθητών για τα Επαγγελματικά Λύκεια.