Run Greece 2018

Για 5η χρονιά, φιλοξενήθηκε στην πρωτεύουσα του Έβρου, την Αλεξανδρούπολη, το Run Greece, ο γνωστός πλέον αγώνας δρόμου πόλης, που παρακινεί όλο και περισσότερους να κάνουν το τρέξιμο μέρος της καθημερινότητάς τους και να δοκιμάσουν έναν διαφορετικό, καλύτερο τρόπο ζωής. Η εκδήλωση έλαβε χώρα στις 30 Σεπτεμβρίου, ενώ το ενδιαφέρον για συμμετοχή από τους μαθητές του σχολείου μας υπήρξε μεγάλο.

5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018

«AΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ» ήταν το φετινό σύνθημα της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού  Αθλητισμού, που έγινε πράξη στο σχολείο μας μέσα από την επιτυχημένη διοργάνωση σχετικών αθλητικών δραστηριοτήτων, που έλαβαν χώρα στο στάδιο «Φώτης Κοσμάς», την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου, με ευθύνη των καθηγητών Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας και την αρωγή της Διεύθυνσης και του Συλλόγου διδασκόντων του 3ου Γυμνασίου.
Στόχος ήταν η ενεργοποίηση των μαθητών μας, για την περαιτέρω συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις του σχολείου, η απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και η βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης. Έτσι, στην προσπάθεια να συνδυαστεί η άσκηση με την ψυχαγωγία, οι μαθητές της Α΄ τάξης με τους συνοδούς καθηγητές τους πραγματοποίησαν πεζοπορία στον περιφερειακό δρόμο της πόλης, με κατάληξη το πάρκο Προσκόπων και το δημοτικό στάδιο. Αντίστοιχα, οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης συμμετείχαν σε αθλοπαιδιές, όπως το ποδόσφαιρο, η καλαθοσφαίριση και η πετοσφαίριση, καθώς και σε κινητικές δραστηριότητες, όπως το σχοινάκι και το «γερμανικό».
Ολόκληρη η σχολική κοινότητα του 3ου Γυμνασίου, μαθητές και εκπαιδευτικοί, με μεγάλη χαρά συμμετείχαν στην οργάνωση και τις δράσεις της ημέρας αυτής και το τελικό αποτέλεσμα- όπως μπορείτε να δείτε και στο σχετικό φωτογραφικό υλικό- δικαίωσε την προσπάθεια μας.

2018-19 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Πρώτο κουδούνι στο σχολείο μας…

Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου ήχησε το πρώτο κουδούνι σε όλες τις σχολικές μονάδες της χώρας μας. Στο σχολικό συγκρότημα της 14ης Μαΐου, όπου ανήκει και το σχολείο μας, ο καθιερωμένος αγιασμός τελέστηκε στις 10.30 το πρωί, στον προαύλιο χώρο του 1ου Γενικού Λυκείου, από τον Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως κ. Άνθιμο, σηματοδοτώντας έτσι την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Εκτός από τη σχολική κοινότητα, το «παρών» έδωσαν και φέτος οι Αρχές του τόπου και ευχήθηκαν σε μαθητές και διδακτικό προσωπικό να έχουν μια καλή και εποικοδομητική σχολική χρονιά με υγεία και πρόοδο! Η πρώτη μέρα της νέας σχολικής χρονιάς ολοκληρώθηκε με τη διανομή των βιβλίων στους μαθητές μας.
Καλή σχολική χρονιά!