Εορτή των Τριών Ιεραρχών

Στις 30 Ιανουαρίου, το σχολείο μας τίμησε τους Τρεις Ιεράρχες, Μέγα Βασίλειο, Γρηγόριο Θεολόγο και Ιωάννη Χρυσόστομο, οι οποίοι είναι οι προστάτες της Παιδείας. Οι «τρεις φωστήρες της τρισηλίου Θεότητος» κατάφεραν να συνδυάσουν το αρχαίο ελληνικό πνεύμα με τη χριστιανική πίστη. Ο Βασίλειος ονομάστηκε Μέγας για το σπουδαίο έργο του, ο Γρηγόριος Θεολόγος με τους σπουδαίους θεολογικούς του λόγους κατάφερε να αντιμετωπίσει τους αιρετικούς και να στηρίξει την Ορθοδοξία και τέλος ο Ιωάννης Χρυσόστομος με τον λόγο του σαγήνευε τα πλήθη και εναντιώθηκε στην εξουσία.
 Οι μαθητές και ο σύλλογος διδασκόντων συμμετείχαν στον εκκλησιασμό στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου, όπου τελέστηκε αρχιερατική θεία λειτουργία. Ο σεβασμιότατος μητροπολίτης μάς μίλησε για τη προσφορά και το έργο των Τριών Ιεραρχών και απηύθυνε ευχές σε όλους. Επιστρέφοντας στο σχολείο, παρακολουθήσαμε ένα αφιέρωμα για τους Τρεις Ιεράρχες και  ακολούθησε η κοπή της Βασιλόπιτας για τους μαθητές και τους καθηγητές από τον σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Ο Πρόεδρος του συλλόγου, κ. Κουρτίδης, ευχήθηκε σε όλους για τη νέα χρονιά και πρόσφερε δώρα στους καθηγητές και τους μαθητές κάθε τμήματος που τους έτυχε το φλουρί.
Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!

Ημέρα μνήμης…

Στις 28 Ιανουαρίου, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας ένα αφιέρωμα, με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος, με υπεύθυνους καθηγητές την κ. Κουκίου και τον κ. Καραγεωργίου. Συμμετείχαν, επίσης, με πολύ μεράκι στη διοργάνωσή του, η Δημοσιογραφική ομάδα του σχολείου με υπεύθυνη τη διευθύντρια κ. Παταπάτη, σε συνεργασία με τη χορωδία, της οποίας συντονίστρια ήταν η κ. Ορνιθοπούλου.
Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη σημασία του ολοκαυτώματος, άκουσαν ένα υπέροχο εβραϊκό τραγούδι από τη χορωδία και τέλος παρακολούθησαν την ταινία “La vita e bella”. Μία ταινία που τονίζει την παιδικότητα, τη μαγεία, τον έρωτα, το χιούμορ μέσα στη σκληρότητα του ρατσισμού, της διαφορετικότητας και του πολέμου. Ήταν μία καταπληκτική γιορτή με βαθύ νόημα και με την υπόσχεση να μην ξαναγίνει πότε κάτι παρόμοιο!

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ
Το Ολοκαύτωμα ήταν η συστηματική, γραφειοκρατική, κρατικά επιχορηγούμενη δίωξη και δολοφονία 6.000.000 Εβραίων από το Ναζιστικό καθεστώς και τους συνεργάτες του. Οι Ναζί πήραν την εξουσία στη Γερμανία τον Ιανουάριο του 1933. Πίστευαν πως οι Γερμανοί ήταν «φυλετικά ανώτεροι». Ισχυρίζονταν ότι οι Εβραίοι ήταν «κατώτεροι» και αποτελούσαν απειλή για την υποτιθέμενη Γερμανική, φυλετική κοινότητα. Η λέξη «Ολοκαύτωμα» σημαίνει κυριολεκτικά «πλήρως καμένη προσφορά θυσίας σε θεό».
 Κατά την διαρκεια του Ολοκαυτώματος οι Γερμανικές αρχές στράφηκαν εναντίον και άλλων πληθυσμιακών ομάδων, που τους θεωρούσαν «φυλετικά\βιολογικά κατώτερους»: Ρομά, άτομα με αναπηρίες και ορισμένοι σλαβικοί λαοί (Πολωνοί, Ρώσοι και άλλοι).Άλλες ομάδες υπέστησαν διώξεις λόγω των πολιτικών φρονημάτων, της ιδεολογίας, όπως κομμουνιστές, σοσιαλιστές και μάρτυρες του Ιεχωβά.
 Το 1933, ο Εβραϊκός πληθυσμός της Ευρώπης αριθμούσε  πάνω από εννέα εκατομμύρια. Η πλειοψηφία των Ευρωπαίων Εβραίων ζούσε σε χώρες που βρίσκονταν κάτω από την κατοχή ή την επιρροή της Ναζιστικής Γερμανίας κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου πολέμου. Μέχρι το 1945 οι Γερμανοί και οι συνεργάτες τους είχαν πλέον δολοφονήσει τα δύο τρίτα των Εβραίων της Ευρώπης στο πλαίσιο της «Τελικής Λύσης», της Ναζιστικής πολιτικής πρακτικής που αποσκοπούσε στην εξόντωση των Εβραίων της Ευρώπης.
 Στα πρώτα χρόνια του ναζιστικού καθεστώτος, η Εθνική Σοσιαλιστική κυβέρνηση δημιούργησε στρατόπεδα συγκέντρωσης για τον εγκλεισμό πραγματικών και φανταστικών πολιτικών και ιδεολογικών αντιπάλων. Όλο και περισσότερο στα χρόνια πριν από το ξέσπασμα του πολέμου, τα στελέχη της αστυνομίας φυλάκιζαν Εβραίους, Ρομά, και άλλα θύματα του εθνοτικού και φυλετικού μίσους σε αυτά τα στρατόπεδα. Για να γίνει δυνατή η συγκέντρωση και η στενή παρακολούθηση του εβραϊκού πληθυσμού, καθώς και για να διευκολυνθεί αργότερα η απέλαση των Εβραίων, οι Γερμανοί και οι συνεργάτες τους δημιούργησαν γκέτο, στρατόπεδα προσωρινής παραμονής και μεταφοράς, και στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας για τους Εβραίους κατά τη διάρκεια του πολέμου.
ΠΗΓΗ: https://encyclopedia.ushmm.org
ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Ενημερωτικό video για την πρόληψη της γρίπης (ECDC-ΚΕΕΛΠΝΟ)

Σχολικοί Αγώνες Καλαθοσφαίρισης

Πραγματοποιήθηκε η έναρξη των Αθλητικών Δραστηριοτήτων Γυμνασίων για τη σχολική χρονιά 2019-2020, με τους αγώνες Καλαθοσφαίρισης για τα αγόρια, οι οποίοι έλαβαν χώρα την Τρίτη 14-1-2020 και για τα  κορίτσια, την Τετάρτη 15-1-2020. Η διοργάνωση των αθλητικών δραστηριοτήτων για άλλη μια χρονιά έχει ως στόχο τη συμμετοχή, τον συναγωνισμό και το ‘’ευ αγωνίζεσθαι’’. Το σχολείο μας συμμετείχε με ομάδα  αγοριών και κατέλαβε την 3η θέση στην κατάταξη και τη 2η θέση στον διαγωνισμό στοχοθεσίας (βολές για τρίποντο) και με ομάδα κοριτσιών που κατέλαβε τη 2η θέση στην κατάταξη και την 3η θέση στον διαγωνισμό στοχοθεσίας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας αγωνίστηκαν με θέληση και πάθος και χάρηκαν για το αποτέλεσμα της συμμετοχή τους.
Υπεύθυνη καθηγήτρια Χαβρουζά Ολυμπία.