2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Συνάντηση με τους γονείς των μαθητών της Α΄ τάξης

Τη Δευτέρα 29/9/2014 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη συνάντηση με τους γονείς των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου.

Μετά τον χαιρετισμό της εκπροσώπου κας Γραμματοπούλου Ειρήνης του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, η Διευθύντρια του σχολείου κ. Παταπάτη Ευφροσύνη μίλησε στους γονείς για το όραμα και τους στόχους του σχολείου, τους ενημέρωσε για τους κανόνες λειτουργίας του και τόνισε τον υποστηρικτικό ρόλο της διεύθυνσης και του διδακτικού προσωπικού για την ομαλή μετάβαση των μαθητών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο και την προσαρμογή τους στο νέο τους σχολικό περιβάλλον. Στη συνέχεια, εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων ενημέρωσαν τους γονείς για το διδακτικό τους αντικείμενο και ευχήθηκαν καλή χρονιά σε όλους.

Η συνάντηση τελείωσε ευχάριστα με την προβολή βίντεο με τις δραστηριότητες του σχολείου κατά τη διάρκεια της προηγούμενης σχολικής χρονιάς, έτσι ώστε και οι γονείς των μαθητών μας να πάρουν μια γεύση από τη σχολική ζωή.

Καλωσόρισμα των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου

Τη Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου 2014, κατά τη διάρκεια της τελευταίας διδακτικής ώρας στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε το καλωσόρισμα των μαθητών της Α΄ τάξης.
Η διευθύντρια κ. Παταπάτη Ευφροσύνη καλωσόρισε τους καινούριους μαθητές και μαθήτριες, τους ενημέρωσε για τους κανόνες λειτουργίας του σχολείου και τους ευχήθηκε καλή σχολική χρονιά.
Μαθητές της Γ΄ τάξης μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους, μίλησαν για τη σχολική μας ζωή και τους υποσχέθηκαν ότι θα είναι δίπλα τους στη διαδικασία προσαρμογής στο νέο σχολικό περιβάλλον.
Ακολούθησε ηλεκτρονική παρουσίαση, που ετοίμασε η καθηγήτρια πληροφορικής κ. Κυριακοπούλου, με τις δραστηριότητες του σχολείου μας κατά το προηγούμενο διδακτικό έτος.
Ευχόμαστε η ενημέρωση των μαθητών για τις δράσεις και τα προγράμματα που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας να βοηθήσει και στη δική τους ενεργή συμμετοχή κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς.

2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Το ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς

Την Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2014-2015 από τον Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμο με την παρουσία μαθητών και καθηγητών του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης, του 1ου, του   4ου Γυμνασίου και του 1ου ΓΕΛ.
Στον αγιασμό παραβρέθηκαν επίσης  ο Υφυπουργός Παιδείας Αλέξανδρος Δερμεντζόπουλος και εκπρόσωποι αρχών και θεσμών της Περιφέρειας ΑΜΘ και του Δήμου Αλεξανδρούπολης, που ευχήθηκαν στους μαθητές και το διδακτικό προσωπικό μια επιτυχημένη και καρποφόρα σχολική περίοδο. Μετά τον αγιασμό ακολούθησε η διανομή των σχολικών βιβλίων στους μαθητές.