Επίσκεψη στο Εκκλησιαστικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης

Τον Νοέμβριο οι μαθητές της  Α’ και της Γ’ τάξης επισκεφθήκαμε το Εκκλησιαστικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης. Αρχικά είδαμε μια τρισδιάστατη εκκλησία και μάθαμε τα μέρη της. Μετά παίξαμε ένα κυνήγι θησαυρού στους χώρους του μουσείου και ανακαλύψαμε αντικείμενα μαθαίνοντας τη σημασία τους. Οι αναπαραστάσεις της Αγίας Τράπεζας και του τέμπλου, οι ενδυμασίες των κληρικών, οι εικόνες και τα εκκλησιαστικά αντικείμενα ζωντάνεψαν την ξενάγησή μας στον χώρο.
Ήταν μια  πολύ ενδιαφέρουσα διδακτική επίσκεψη.
Αγγελίδη Χρύσα Α1

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2017

Με  αφορμή  την  Ευρωπαϊκή  Ημέρα  Γλωσσών  και  στόχο  την  ανάδειξη  της  σπουδαιότητας  της  Γλωσσικής  Πολυμορφίας  στην  Ευρώπη,  οι  μαθητές  του  3ου  Γυμνασίου,  με  τη  βοήθεια  των  ξενόγλωσσων  καθηγητών  τους,  οργάνωσαν  μια  όμορφη  εκδήλωση  την  Παρασκευή  24  Νοεμβρίου  2017.  Η  γιορτή  της  Ημέρας των  Ευρωπαϊκών  Γλωσσών,   που  έχει  καθιερωθεί  από  το  2001  και  γιορτάζεται  στις  26  Σεπτεμβρίου,  ήταν  αφιερωμένη  φέτος  στις  Παροιμίες  (Proverbs).
Οι  μαθητές  είχαν  την  ευκαιρία  να  ερευνήσουν και να  γνωρίσουν  τους  θησαυρούς  της  λαϊκής  σοφίας  των  Ευρωπαϊκών  κρατών  μεταφέροντας  το  νόημά  τους  στην  ελληνική  πραγματικότητα.  Ζωγράφισαν,  ετοίμασαν  ενδιαφέρουσες  παρουσιάσεις,  συζήτησαν  και  αφέθηκαν  στη  μαγεία  της  δύναμης  των  νοημάτων  που  ξεπερνούν  τα όρια  της  κουλτούρας  κάθε  λαού  ξεχωριστά  και  οδηγούν  στη  συνειδητοποίηση  κοινών  σκέψεων,  νοημάτων  και  αξιών.
Οι  μαθητές  κατάφεραν  να  περάσουν  το   μήνυμα  ότι  η  αυθεντική λαϊκή  παράδοση  ενώνει  τους  λαούς,  παρά  το  διαφορετικό  γλωσσικό  τους  υπόβαθρο.  Επίσης,  προσπάθησαν  να  αναδείξουν  τη  σπουδαιότητα  της  εκμάθησης  Ξένων  Γλωσσών,  οι  οποίες  αποτελούν  πολύτιμο  εργαλείο  για  την  κατανόηση  και  συνεργασία  των  λαών  προσφέροντας  νέες  προοπτικές  και  ευκαιρίες.
Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Μπιριντζή Τάνια – Μπόζιου Μαρία – Ζησίδου Βάια – Παπασιαπαλίνη Αναστασία

Επέτειος του Πολυτεχνείου

Στις 17 Νοέμβρη πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση μνήμης για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές παρουσίασαν το κλίμα και τα ιστορικά γεγονότα της περιόδου της δικτατορίας, παρουσίασαν το αντιδικτατορικό φοιτητικό κίνημα και τα γεγονότα που οδήγησαν στην πτώση της χούντας.
Συμμετείχαν οι μαθητές και  μαθήτριες:  Δαστερίδου Ανθή, Διαμαντάκης Απόστολος, Ζιούτη Σοφία, Θωμαΐδου Δέσποινα, Μανδαλίδης Ρωμανός, Μιχαηλίδης Μάνος, Μουμτζής Χαράλαμπος, Παπαϊωάννου Γεωργία, Παρθένου Δήμητρα, Πλαστουργού Μαρία, Σαρβανάκη Σοφία, Τριανταφυλλίδης Τριαντάφυλλος, Τσολάκη Ευαγγελία
Υπεύθυνες εκδήλωσης: Κουκίου Ζ., Χαριτούδη Στ.
Υπεύθυνη χορωδίας: Ορνιθοπούλου Ά.

2017-18 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Δράση της Ομάδας Αγωγής Υγείας “Στην πόλη περπατώ, ασφαλώς κυκλοφορώ”

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Μνήμης θυμάτων Τροχαίων Συγκρούσεων, η ομάδα Αγωγής Υγείας  με θέμα  “Στην πόλη περπατώ, ασφαλώς κυκλοφορώ”, σε συνεργασία με τη Χορευτική ομάδα, επισκεφτήκαμε τη δημοτική βιβλιοθήκη Αλεξανδρούπολης και συμμετείχαμε στην παρουσίαση του προγράμματος της Τροχαίας  Αλεξανδρούπολης, σχετικά με την ασφαλή κυκλοφορία. Εκεί μας ενημέρωσαν για το παραπάνω θέμα δίνοντάς μας χρήσιμες συμβουλές, προκειμένου να αποφεύγουμε τα ατυχήματα, αλλά και για να είμαστε σωστοί πεζοί και οδηγοί. Συμμετείχαμε σε ένα διαδραστικό παιχνίδι με τα ειδικά γυαλιά προσομοίωσης και καταλάβαμε πώς βλέπει ένας οδηγός όταν είναι μεθυσμένος.
Καταλήξαμε στα παρακάτω συμπεράσματα:

• ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ (στα 30km/h)
  • ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΗ ΔΙΚΤΥΑ (πεζοδρόμια και ποδηλατόδρομους)
  • ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΑ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΑ ΜΕΣΑ (όπως τον ηλεκτρικό, το μετρό, το τραμ)

Ως ΠΕΖΟΙ: Χρησιμοποιούμε πάντα τις διαβάσεις και με σωστό τρόπο, προσπαθώντας να γίνουμε εύκολα αντιληπτοί, με ανοιχτόχρωμα ρούχα και με φακό το βράδυ.
Ως ΟΔΗΓΟΙ: Οδηγούμε  το ποδήλατο πάντα μέσα στον ποδηλατόδρομο και με σωστή χρήση του εξοπλισμού ασφαλείας.
Ως ΕΠΙΒΑΤΕΣ: Πάντα με ζώνη ασφαλείας οι πιο μεγάλοι.
Παιδιά: Ποτέ στο μπροστινό κάθισμα αυτοκινήτου. Πάντα πίσω και σε ειδικό κάθισμα οι μικρότεροι.
ΨΑΧΝΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΟΥ

Ζαχαρούλα Σκαμνού Γ4