2017-18 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2017

Με  αφορμή  την  Ευρωπαϊκή  Ημέρα  Γλωσσών  και  στόχο  την  ανάδειξη  της  σπουδαιότητας  της  Γλωσσικής  Πολυμορφίας  στην  Ευρώπη,  οι  μαθητές  του  3ου  Γυμνασίου,  με  τη  βοήθεια  των  ξενόγλωσσων  καθηγητών  τους,  οργάνωσαν  μια  όμορφη  εκδήλωση  την  Παρασκευή  24  Νοεμβρίου  2017.  Η  γιορτή  της  Ημέρας των  Ευρωπαϊκών  Γλωσσών,   που  έχει  καθιερωθεί  από  το  2001  και  γιορτάζεται  στις  26  Σεπτεμβρίου,  ήταν  αφιερωμένη  φέτος  στις  Παροιμίες  (Proverbs).
Οι  μαθητές  είχαν  την  ευκαιρία  να  ερευνήσουν και να  γνωρίσουν  τους  θησαυρούς  της  λαϊκής  σοφίας  των  Ευρωπαϊκών  κρατών  μεταφέροντας  το  νόημά  τους  στην  ελληνική  πραγματικότητα.  Ζωγράφισαν,  ετοίμασαν  ενδιαφέρουσες  παρουσιάσεις,  συζήτησαν  και  αφέθηκαν  στη  μαγεία  της  δύναμης  των  νοημάτων  που  ξεπερνούν  τα όρια  της  κουλτούρας  κάθε  λαού  ξεχωριστά  και  οδηγούν  στη  συνειδητοποίηση  κοινών  σκέψεων,  νοημάτων  και  αξιών.
Οι  μαθητές  κατάφεραν  να  περάσουν  το   μήνυμα  ότι  η  αυθεντική λαϊκή  παράδοση  ενώνει  τους  λαούς,  παρά  το  διαφορετικό  γλωσσικό  τους  υπόβαθρο.  Επίσης,  προσπάθησαν  να  αναδείξουν  τη  σπουδαιότητα  της  εκμάθησης  Ξένων  Γλωσσών,  οι  οποίες  αποτελούν  πολύτιμο  εργαλείο  για  την  κατανόηση  και  συνεργασία  των  λαών  προσφέροντας  νέες  προοπτικές  και  ευκαιρίες.
Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Μπιριντζή Τάνια – Μπόζιου Μαρία – Ζησίδου Βάια – Παπασιαπαλίνη Αναστασία