2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Ονειρικά στην… Ονειρούπολη

Στα πλαίσια του προγράμματος «Συνεργάζομαι και Δημιουργώ», την Κυριακή 21 Δεκεμβρίου, τα μέλη της ομάδας βρεθήκαμε στην Ονειρούπολη της Δράμας, όπου σε συνεργασία με το 1ο Γυμνάσιο της πόλης και σε κοινή εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε, μοιραστήκαμε σκέψεις και συναισθήματα ενάντια στον ρατσισμό και τη βία κάθε μορφής.
Αφού, λοιπόν, πήραμε το τρένο νωρίς το πρωί από την Αλεξανδρούπολη, φτάσαμε στη Δράμα και κατευθυνθήκαμε προς την κεντρική σκηνή της Ονειρούπολης. Εκεί συναντήσαμε, για πρώτη φορά, τα παιδιά και τους καθηγητές του Γυμνασίου με το οποίο συνεργαζόμαστε.
Η εκδήλωση ξεκίνησε γύρω στις 11π.μ. – παρουσία των διευθυντών των δύο σχολείων – με ένα ολιγόλεπτο θεατρικό δρώμενο, το οποίο είχαμε προετοιμάσει, για να στηλιτεύσουμε τον εφησυχασμό των ανθρώπων απέναντι σε φαινόμενα ρατσισμού. Ακολούθησε το τραγούδι που δημιούργησαν (μουσική και στίχους) παιδιά της ομάδας μας, με τίτλο «Αυτή είναι η μόνη λύση…», με σκοπό να δοθεί ένα μήνυμα αισιοδοξίας και ελπίδας ότι η μόνη λύση σε τέτοιου είδους φαινόμενα είναι η αγάπη και η αποδοχή του διαφορετικού.
Αμέσως μετά παρουσίασαν τις δράσεις τους τα παιδιά του 1ου Γυμνασίου Δράμας, ενώ η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με κοινή εμφάνιση των μαθητών των δύο σχολείων στη σκηνή και τον κόσμο που είχε συγκεντρωθεί να τους χειροκροτεί θερμά.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης διανεμήθηκε ενημερωτικό φυλλάδιο για τον ρατσισμό, τις αιτίες, τις συνέπειές του και την ορθή στάση των ανθρώπων απέναντι σε τέτοιου είδους φαινόμενα, το οποίο  δημιούργησαν οι μαθητές των δύο σχολείων.
Μετά το τέλος της παρουσίασης είχαμε την ευκαιρία να περιηγηθούμε στην Ονειρούπολη και να επισκεφτούμε μέρη της πόλης,  έχοντας ως ξεναγούς τους μαθητές του σχολείου της Δράμας.
Αν και η κούραση μέχρι το τέλος της μέρας ήταν αρκετή, η όλη εμπειρία πιστεύω πως θα μας μείνει αξέχαστη! Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το πόσο φιλόξενα ήταν όλα τα παιδιά του σχολείου, τα οποία μας έκαναν αμέσως να αισθανθούμε άνετα και οικεία μαζί τους, σα να γνωριζόμασταν καιρό! Ευχαριστούμε επίσης και τους πολύ ευγενικούς καθηγητές του σχολείου τους.

Για τη Δημοσιογραφική Ομάδα, Κωνσταντίνου Ιωάννα

Υπεύθυνοι καθηγητές: Αγγέλου Βάσω, Καραγεωργίου Τζούλια, Κίτσος Δημήτριος, Πετρούδα Λίλα, Σεκέρη Άννα
Ευχαριστούμε θερμά για την πολύτιμη  βοήθειά του τον απόφοιτο του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη»,  Γρυπαίο Αντρέα .

Συμμετείχαν οι μαθητές:
Κωνσταντίνου Ιωάννα, Μαρκίδης Θανάσης, Παράσχου Ερμιόνη, Κουγιουμτζή Δήμητρα, Μπίτσης Κωνσταντής, Τσινταράκης Γιώργος, Θεοδώρου Γιάννης, Χαντερίδης Χάρης, Μπαρμπαγιάννη Ελένη, Κοκκίνη Δανάη Μαρία, Ανδρώνη Ελένη, Ανδρώνη Αρετή, Δροσάκη Μαρία, Δελάκη Λίνα, Κωστούδη Μελίνα, Τζωίδου Ελίνα, Αραπίδου Δέσποινα, Καραφυλλίδου Μαρίνα

Δείτε περισσότερα :

anamnistiko