2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Το Χριστουγεννιάτικο Παζάρι

Το όγδοο κατά σειρά Χριστουγεννιάτικο  Παζάρι του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 23 Δεκεμβρίου 2014.
Οι καλλιτεχνικές ανησυχίες και το ταλέντο των μαθητών μας εκφράστηκαν μέσα από τη δημιουργία κοσμημάτων, φτιαγμένων από διάφορα υλικά,  καθώς και εορταστικών αντικειμένων και συνθέσεων, τα οποία  εκτέθηκαν και πουλήθηκαν μαζί με διάφορα άλλα παλιά αγαπημένα τους αντικείμενα όπως βιβλία.
Στη διάρκεια της εκδήλωσης είχαμε την ευκαιρία, μαθητές, διδάσκοντες και επισκέπτες, να δοκιμάσουμε γευστικότατα παραδοσιακά γλυκά της Ελλάδας, όπως κουραμπιέδες και μελομακάρονα, καθώς και άλλων Ευρωπαϊκών χωρών, όπως Γαλλικούς Χριστουγεννιάτικους κορμούς και τα Γερμανικά Waffeln και Lebkuchen,  τα οποία έφτιαξαν οι μαθητές του σχολείου μας. Επίσης, με μεγάλη χαρά μαθητές και καθηγητές συνεργάστηκαν, προετοίμασαν και πούλησαν νοστιμότατες βάφλες και το χαρακτηριστικό ζεστό γερμανικό κρασί Gluhwein με γεύση κανέλας.
Η χορωδία του σχολείου μας, με τη συμμετοχή πολλών μαθητών και μαθητριών που τραγούδησαν τα Κάλαντα και έπαιξαν διάφορα μουσικά όργανα με την καθοδήγηση του καθηγητή Μουσικής κ. Β. Γρένδα,  ζέστανε την ατμόσφαιρα και δημιούργησε εορταστική διάθεση.
Τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν θα διατεθούν για φιλανθρωπικούς σκοπούς.
Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Β. Ζησίδου, Ε. Αναστασοπούλου, Α. Παπασιαπαλίνη, Α. Σεκέρη, Ε. Μπουρουτζή,  Μ. Μπόζιου
Συνεργάτες: Ζ. Κουκίου, Σ. Κωστάκη, Κηπουρού Μ., Τουλουμτζή Φ.
Επιμέλεια αφίσας: Φ.Κυριακοπούλου, Επιμέλεια προσκλήσεων και επικοινωνία εκδήλωσης: Ευ. Παταπάτη, Διευθύντρια
Εξαιρετικά σημαντική για τη διοργάνωση της Χριστουγεννιάτικης εκδήλωσης η συμμετοχή και η βοήθεια της κ. Ο. Χαβρουζά.
Θερμές ευχαριστίες στις κυρίες Κανταρτζή και Γαλαζούλα, μέλη του Φιλανθρωπικού Συλλόγου Κυριών και Δεσποινίδων Αλεξανδρούπολης, στον κ. Δ. Γκενόπουλο και στον κ. Χ. Τσαγγαλίδη για τη βοήθεια, τις συμβουλές και την καθοδήγησή τους στην κατασκευή κοσμημάτων και εορταστικών συνθέσεων καθώς και στην παρασκευή γλυκών.
[Φωτογραφικό Υλικό: Ματανάς Κ. -Σεκέρη Α., Δημιουργία Video: Παπαδόπουλος Στ.]