2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Επίσκεψη στο Φιλοζωικό σωματείο «Κιβωτός»

Οι μαθητές που συμμετέχουν στα προγράμματα  σχολικών δραστηριοτήτων, «Κατοικίδια- αδέσποτα και άλλες ιστορίες με ζώα» και «Εθελοντισμός- Εμένα με νοιάζει», με συνοδούς τις υπεύθυνες καθηγήτριες των προγραμμάτων κυρίες Κουκίου Ζ. – Μπόζιου Μ. και  Παπασιαπαλίνη Α. ? Χαβρουζά Ο.  αντίστοιχα, επισκέφτηκαν στις 31/01/2015 την φιλοζωικό σωματείο της πόλης μας, «Κιβωτός». Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τους σκοπούς και τις δραστηριότητες του σωματείου και είχαν την ευκαρία να δουν από κοντά κάποιους από τους χώρους όπου φιλοξενούνται αδέσποτα ζώα προς υιοθεσία.
Ο πρόεδρος,  κ. Ράπτης Θεόδωρος, και η γενική γραμματέας, κα.  Βαλσάμη Εύα μας ενημέρωσαν για τη λειτουργία του σωματείου, τους στόχους, τις δράσεις του και απάντησαν στις ερωτήσεις των παιδιών για τις εγκαταστάσεις, τις υιοθεσίες αλλά και τους εθελοντές που συμμετέχουν στη φροντίδα των αδέσποτων.
Μας ενημέρωσαν πως το σωματείο αποτελείται από εθελοντές – μέλη που έχουν απεριόριστη αγάπη για τα ζώα και υποστηρίζεται από  κτηνιάτρους της πόλης μας. Το έργο του είναι η συλλογή, ο εμβολιασμός, η στείρωση, η φροντίδα, των ζώων καθώς και η ευαισθητοποίηση των δημοτών.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης ως εκπρόσωποι των ομάδων, η Μητιλούδη Α. και η Κανελέτη Ι., συνδέθηκαν τηλεφωνικά με το στούντιο του ραδιοφωνικού σταθμού maximum fm 93,6 και μίλησαν ζωντανά στην εκπομπή «Αδέσποτη Ζωή» για τις εντυπώσεις τους από την επίσκεψη, αλλά και για τα προγράμματα στα οποία συμμετέχουν.
Τα μέλη της ομάδας «Εθελοντισμός- Εμένα με νοιάζει» δώρισαν τροφές για τα αδέσποτα που αγόρασαν με το χαρτζηλίκι τους. Τα παιδιά της φιλοζωικής ομάδας «Κατοικίδια- αδέσποτα και άλλες ιστορίες με ζώα»  πρόσφεραν εμβόλια που αγοράστηκαν με έσοδα από κατασκευές που πωλήθηκαν στα πλαίσια του Χριστουγεννιάτικου παζαριού του σχολείου μας.
Ευχαριστούμε τον πρόεδρο της Κιβωτού, κ. Ράπτη Θεόδωρο και τη γενική γραμματέα, κα.  Βαλσάμη Εύα, επίσης τους εθελοντές: Αποστόλου Σίσυ, Αργυριάδη Αργύρη και Κουρτίδη Σταμάτη για τη συνεργασία.
Εντυπώσεις:
«Την «Κιβωτό» επισκέφτηκα πρώτη φορά. Το κλίμα εκεί ήταν πολύ ζεστό. Με εντυπωσίασε η αγάπη και η εμπιστοσύνη που μας έδειχναν τα ζώα αλλά και οι εθελοντές που συναντήσαμε εκεί. Θα ήθελα πολύ να τους ξαναεπισκεφτώ, επειδή κάνουν μια αξιόλογη δουλειά. Τους αξίζουν συγχαρητήρια.»
Κανελέτη Ιωάννα ? Αριάδνη
«Στην επίσκεψή μας στην «Κιβωτό» περάσαμε τέλεια. Ενημερωθήκαμε από τους υπεύθυνους και είδαμε πολλά γλυκά σκυλάκια. Χάρηκα που φέραμε τύχη σε ένα κουταβάκι που υιοθετήθηκε την ώρα που ήμασταν εκεί από μια φοιτήτρια. Ελπίζω να υιοθετήσει ένα και μια φίλη μου.»
Αγγελίδου Αλεξία