2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Εκπαιδευτική επίσκεψη της ομάδας "Περιβαλλοντική Οδύσσεια" στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή

Στις 15 και 16 Μαρτίου η ομάδα Περιβαλλοντική Οδύσσεια πραγματοποίησε την εκπαιδευτική της επίσκεψη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή στη Θεσσαλονίκη.
Οι μαθητές ξεναγήθηκαν και ενημερώθηκαν για την παραγωγή και τις υποδομές του αγροκτήματος κάνοντας έναν μεγάλο περίπατο με σταθμούς τον  αμπελώνα, τον κήπο των μυρωδικών, τον ελαιώνα, τον οπωρώνα, τον ροδώνα, το εκτροφείο σαλιγκαριών, το οινοποιείο, το γαλακτοκομείο, το βουστάσιο,  τα θερμοκήπια και τη μαθητική βιβλιοθήκη.  Το πρόγραμμα τελείωσε στο μεγάλο θερμοκήπιο όπου κάθε μαθητής μεταφύτεψε το δικό του ανθοφόρο φυτό. Καθοριστικός για την επίτευξη των παιδαγωγικών στόχων υπήρξε ο ρόλος και η καθοδήγηση   της ξεναγού-εκπαιδευτικού Κουμεντάκη Ράνιας, η οποία κέντρισε το ενδιαφέρον όλων μας με τις γνώσεις που μας παρείχε.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Λαζάκη Γιώτα