2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄τάξης στη Θάσο

Tην Παρασκευή 24/04/2015 πραγματοποιήθηκε ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄ τάξης του Γυμνασίου μας στη Θάσο. Συμμετείχαν 105 μαθητές/τριες. Το πρόγραμμά μας περιελάμβανε επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Θάσου, περιήγηση στην Αρχαία Αγορά καθώς και στην πόλη της Θάσου και ξενάγηση στο Αρχαίο θέατρο. Το Μουσείο ήταν αρκετά μεγάλο με μοναδικά εκθέματα και εντυπωσίασε ιδιαίτερα τους μαθητές μας. Mε οδηγό από την περιβαλλοντική κίνηση της Θάσου τον κακολουθήσαμε περιπατητική διαδρομή γύρω από την  Αρχαία Αγορά, τα τείχη και καταλήξαμε στο  αρχαίο Θέατρο. Οι μαθητές/τριες είχαν ελεύθερο χρόνο να γνωρίσουν την πόλη της Θάσου. Επισκεφτήκαμε το χωριό Παναγιά με τη μοναδική θέα και τα πεντακάθαρα νερά. Ο κ. Γιώργος Καβάζης, εκπαιδευτικός στο επάγγελμα, μας οδήγησε και μας ξενάγησε στον ναό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου. Ένας ναός με ιδιαίτερη αξία και εκθέματα όπως το λάβαρο του Ριχάρδου του Λεοντόκαρδου. Με σύμμαχο τον καιρό και την καλή διάθεση όλων, η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με επιτυχία και με τις καλύτερες εντυπώσεις των μαθητών/τριών.
Συνοδοί καθηγητές: Χαβρουζά Ολυμπία, Καραγεωργίου Αθανάσιος, Φωτάκης Χαράλαμπος, Παπαδόπουλος Στέλιος, Δελιακίδης Παναγιώτης και Ματανάς Κωνσταντίνος.

Εντυπώσεις των μαθητών

«Μου άρεσε πολύ η διαδρομή προς το Αρχαίο Θέατρο»
 «Μου άρεσε όλη η εκδρομή στη Θάσο, αλλά περισσότερο μου άρεσε ο τριών μέτρων Κούρος στο Αρχαιολογικό Μουσείο και η διαδρομή προς την Παναγία»
«Περισσότερο από όλα μου άρεσε η φυσική ομορφιά της Θάσου και απόλαυσα τη διαδρομή για το Αρχαίο Θέατρο, παρόλο που κουράστηκα λίγο»
«Με εντυπωσίασε η εκκλησία στο χωριό  Παναγία,  οι πηγές στη διαδρομή για το χωριό»
«Εντυπωσιακή η θέα στη διαδρομή για το Αρχαίο Θέατρο, αν και κουραστική»
«Μου άρεσαν τα πάντα, αλλά η διαδρομή για το Αρχαίο Θέατρο καθώς κάναμε πεζοπορία και η θέα ήταν μοναδική»
«Στη Θάσο μου άρεσε πολύ το Αρχαιολογικό μουσείο, γιατί είχε ευρήματα που δεν έχω ξαναδεί»
«Ήταν η καλύτερη εκδρομή. Θα μου μείνει αξέχαστη!»
 «Αν και δεν μας αφήσανε να είμαστε με τις παρέες μας στο λεωφορείο, περάσαμε τέλεια. Μου άρεσε πολύ και πέρασα υπέροχα»
 «Το μουσείο ήταν πολύ ενδιαφέρον. Θα μου άρεσε να είχαμε μια  διανυκτέρευση»
«Η εκδρομή στη Θάσο ήταν μια υπέροχη εμπειρία. Το Αρχαίο θέατρο, αν και κουραστήκαμε να το δούμε, άξιζε τον κόπο»
«Πέρασα υπέροχα, αλλά την επόμενη φορά να μας πάτε κάπου με λιγότερα σκαλιά. Σας ευχαριστούμε για το χρόνο που μας αφιερώσατε!»