2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Δράσεις του Πολιτιστικού προγράμματος «Από τη Νίκη? στη Δόμνα»

Φέτος, για δεύτερη συνεχή χρονιά, στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος, ασχοληθήκαμε με το θέμα «Η Νίκη πάει σχολείο».
Εντρυφήσαμε για άλλη μια χρονιά στην ιστορία και το μέλλον του αγάλματος, αναγνωρίσαμε τη σπουδαιότητα αυτού του γλυπτού διαχρονικά και διαπολιτισμικά. Παίξαμε και ψυχαγωγηθήκαμε με το εκπαιδευτικό παιχνίδι «Σαωκίς ? Νίκης παίγνιον» ?τόσο το επιτραπέζιο όσο και το ηλεκτρονικό- το οποίο δημιουργήσαμε την προηγούμενη σχολική χρονιά.
Για να δείτε το σχετικό ρεπορτάζ της Εφημερίδας των Συντακτών για το παιχνίδι μας, πατήστε εδώ :

Μελετήσαμε τον συμβολισμό της ιδέας που απεικονίζεται στο άγαλμα της Νίκης, ως θεότητας στην αρχαιότητα η οποία στεφανώνει τους νικητές.
Με το ίδιο ενδιαφέρον προσεγγίσαμε και παρατηρήσαμε το άγαλμα της Δόμνας Βισβίζη που βρίσκεται στην πόλη μας. Ερευνήσαμε, μελετήσαμε και γνωρίσαμε την ιστορία και την προσφορά της Δόμνας Βισβίζη στον απελευθερωτικό αγώνα, συνδέοντας έτσι και την ονομασία του σχολείου μας με την ιστορία του τόπου μας αλλά και την εθνική ιστορία.
Φέτος ωστόσο προσδώσαμε στο θέμα μας μια καινούργια διάσταση:  «Aπό τη Νίκη? στη Δόμνα ». Η θεά Νίκη θα στεφανώσει την ηρωίδα του Έθνους.
Οι δράσεις της ομάδας μας:

• Επισκεφθήκαμε τον Σύλλογο Αινιτών, τον Φεβρουάριο  και ενημερωθήκαμε για τη ζωή και την αγωνιστική δράση της Δόμνας Βισβίζη σε τοπικό και εθνικό επίπεδο.
  • Συνεργαστήκαμε με μεγάλη επιτυχία και πραγματοποιήσαμε κοινές δράσεις με το 20ο νηπιαγωγείο Αλεξ/πολης τόσο στον δικό τους χώρο όσο και στον χώρο του σχολείου μας. Παίξαμε μουσική, αυτοσχεδιάσαμε καλλιτεχνικά, χορέψαμε, παίξαμε το κρυπτόλεξο που δημιούργησαν οι μαθητές της ομάδας μας και αφορά στη ζωή και το εθνικό έργο της Δόμνας Βισβίζη.
  • Συμμετείχαμε σε εκδήλωση που διοργανώθηκε τον Μάρτιο από την Περιφερειακή Ενότητα Έβρου στον χώρο του Νομαρχείου Αλεξ/πολης σε συνεργασία με τον Σύλλογο Αινιτών. Στην εκδήλωση αυτή παρουσιάσαμε ένα θεατρικό δρώμενο με θέμα «Η Νίκη στεφανώνει τη Δόμνα Βισβίζη». Στην παράσταση αυτή συμμετείχαν και οι μικροί μας φίλοι από το 20ο νηπιαγωγείο. Η εκδήλωση έκλεισε με μια χορογραφία που δημιούργησαν μαθήτριες της ομάδας μας.
  • Συνεργαστήκαμε με το νηπιαγωγείο και το δημοτικό σχολείο Παλαγίας και πήραμε μέρος στην εκδήλωσή τους με αφορμή τον εορτασμό  της 25 ης Μαρτίου που έλαβε χώρα στο Δημοτικό Θέατρο Αλεξ/πολης.
  • Συμμετείχαμε για άλλη μια φορά τον Απρίλιο με το θεατρικό μας δρώμενο «Η Νίκη στεφανώνει τη Δόμνα»και το ηλεκτρονικό μας παιχνίδι, «Σαωκίς ? Νίκης παίγνιον»  στην εκδήλωση που διοργανώθηκε από την Περιφερειακή Ενότητα Έβρου σε συνεργασία με την Δ/θμια Εκπαίδευση στο Νομαρχείο Αλεξ/πολης.

Για να δείτε το σχετικό ρεπορτάζ της ΔΕΛΤΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ

Σχεδιάσαμε, δημιουργήσαμε και εκδώσαμε, μετά από «καταιγισμό» ιδεών των μαθητών του προγράμματος, ένα έντυπο που αναφέρεται στα στοιχεία που απεικονίζονται στο άγαλμα της Νίκης της Σαμοθράκης και σε αυτό της ηρωίδας του Έθνους μας, της Δόμνας Βισβίζη.

• Τέλος, στις 12 Μαΐου, ημέρα μαθητικής δημιουργίας, παρουσιάσαμε τις δράσεις μας σε μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές
Χαριτούδη Σταματία
Αναστασοπούλου Ελένη
Ζησίδου Βάια