2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

To Χριστουγεννιάτικο παζάρι μας

«Τα Χριστούγεννα δεν είναι απλώς μία εποχή του χρόνου, είναι συναίσθημα.» (Edna Ferber, Αμερικανίδα διηγηματογράφος)
Αγάπη, αλληλεγγύη, ανοχή, συγχώρεση, σεβασμός, χαρά είναι μερικά μόνο από τα συναισθήματα που γέμισαν τις καρδιές όλων μας στο 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης, μαθητών, δασκάλων και γονιών, καθώς γιορτάσαμε τη γιορτή των Χριστουγέννων με τη διοργάνωση του φετινού Χριστουγεννιάτικου Παζαριού.
Πάγκοι γεμάτοι με εορταστικές κατασκευές, κοσμήματα, στολίδια και μια μεγάλη ποικιλία γλυκών, φτιαγμένα από τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, απλώθηκαν στο προαύλιο του σχολείου μας.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν στη Χορωδία δημιούργησαν μια πραγματικά χαρούμενη ατμόσφαιρα, παίζοντας γνωστούς Χριστουγεννιάτικους σκοπούς με τα μουσικά τους όργανα και τραγουδώντας  παραδοσιακά κάλαντα.
Η Χορευτική Ομάδα έκλεισε την εορταστική εκδήλωση παρουσιάζοντας παραδοσιακούς χορούς, στους οποίους συμμετείχαμε όλοι μας,  ανταλλάσοντας ευχές για τα Χριστούγεννα και το Νέο Έτος.
Τα έσοδα από την πώληση των εκθεμάτων θα διατεθούν, όπως κάθε χρόνο, για φιλανθρωπικούς σκοπούς.
Θερμές ευχαριστίες στα μέλη του Φιλανθρωπικού Συλλόγου Κυριών και Δεσποινίδων Αλεξανδρούπολης, στους ανθρώπους του Εθνολογικού Μουσείου Αλεξανδρούπολης, στην κα. Κ. Βουλγαράκη, στον κο. Δ. Γκενόπουλο και στον κο. Χ. Τσαγγαλίδη για τη βοήθεια, τις συμβουλές και την καθοδήγησή τους στην κατασκευή κοσμημάτων και εορταστικών συνθέσεων, καθώς και στην παρασκευή γλυκών.
Συντελεστές Εκδήλωσης: Ευ. Παταπάτη, Ο. Χαβρουζά, Β. Ζησίδου, Ε. Αναστασοπούλου, Α. Παπασιαπαλίνη, Α. Σεκέρη, Ευ. Μπιλιμπίνη,  Μ. Μπόζιου, Β. Γρένδας
Συνεργάτες: Ε. Κοκκίνη, Φ. Τουλουμτζή, Μ. Κηπουρού, Β. Παπαδοπούλου, Μ. Καμπαρμούση
«I WILL HONOUR CHRISTMAS IN MY HEART, AND TRY TO KEEP IT ALL THE YEAR», CHARLES DICKENS
«HE, WHO HAS NOT CHRISTMAS IN HIS HEART, WILL NEVER FIND IT UNDER A TREE», ROY L. SMITH
«CHRISTMAS ISN?T A SEASON. IT?S A FEELING», EDNA FERBER
?Christmas gift suggestions: to your enemy, forgiveness. To an opponent, tolerance. To a friend, your heart. To a customer, service. To all, charity. To every child, a good example. To yourself, respect.?,Oren Arnold
Ρεπορτάζ από τον Σωτήρη Παππού(Δημοσιογραφική Ομάδα):
Στις 23 Δεκεμβρίου, όπωΡς και κάθε χρόνο, οργανώθηκε επιτυχώς το Χριστουγεννιάτικο παζάρι στην αυλή του σχολείου μας. Υπήρχαν πολύ ωραία χειροποίητα πράγματα όπως κατασκευές, κοσμήματα και πολλά άλλα. Επίσης, ας μην ξεχνάμε και το φαγητό! Τα παιδιά, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους, έκαναν διάφορα είδη γλυκών και ροφημάτων όπως βάφλες  από τη Γερμανία και κορμό από τη Γαλλία. Παρευρέθηκαν παλιοί καθηγητές του σχολείου μας, καθώς και η προηγούμενη διευθύντρια κ. Νικολάου. Η κ. Νικολάου δήλωσε τα εξής για το παζάρι: «Χαίρομαι που συνεχίζεται τo παζάρι. Ξεκίνησε πριν από πολλά χρόνια, για την ακρίβεια 10, ως ?Χριστούγεννα από όλον τον κόσμο? με εκπαιδευτικούς ξένων γλωσσών και φιλολόγων αρχικά. Την πρώτη φορά έγινε έξω όπως και σήμερα και η συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών ήταν σημαντική. Επίσης, αφορά και τα θρακιώτικα έθιμα. Τα έσοδα διατίθενται σε φιλανθρωπικά ιδρύματα, ώστε να βοηθήσουμε να δημιουργήσουν, να συγκεντρώνουν  χρήματα και να ενισχύουν αυτούς που έχουν ανάγκη. Είναι ένα παζάρι αγάπης και αλληλεγγύης».
Η χορωδία και ορχήστρα του σχολείου μας τραγούδησαν πολύ ωραία τα κάλαντα και η χορευτική ομάδα ?έκλεισε? με χορούς της Θράκης  την ημέρα.
Εντυπώσεις μαθητών
Το παζάρι είναι πολύ ωραίο. Έχει ωραία και ενδιαφέροντα πράγματα. Το φαγητό είναι εξαίσιο! Αναστασία Α3
Το παζάρι είναι τέλειο. Έχει τέλεια πράγματα σε καταπληκτικές τιμές! Τα παιδιά έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά. Μακάρι να συνεχιστεί κάθε χρόνο. Κυπρίανη Β5
Το παζάρι είναι ωραίο που έγινε έξω, γιατί ήταν ωραία μέρα. Είχε ωραία μουσική. Υπήρχε πολύς κόσμος και πολύ ωραίο φαΐ. Αναστασία, Μαρία Β5