2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας των Προσωπικών Δεδομένων

sms
Η 28η Ιανουαρίου έχει ανακηρυχθεί, με  πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, «Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας των Προσωπικών Δεδομένων».
Η ημέρα είναι αφιερωμένη στην ενημέρωση των μαθητών για θέματα Προστασίας των Προσωπικών Δεδομένων. Στο πλαίσιο αυτό υλοποιήθηκε για την Α? Τάξη του σχολείου μας τηλεδιάσκεψη (Webinar), με θέμα την Προστασία των Προσωπικών Δεδομένων, τους κινδύνους που ελλοχεύουν από τη μη λήψη μέτρων ασφαλείας κατά την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών και την αποκάλυψη προσωπικών δεδομένων σε περιβάλλοντα κοινωνικών δικτύων.
Εντυπώσεις μαθητών
Οι μαθητές μας στο τέλος της τηλεδιάσκεψης κατέγραψαν τις εντυπώσεις τους. Ενδεικτικά αναφέρουμε μερικές:

• ?Μου έκανε εντύπωση το πόσοι κίνδυνοι υπάρχουν στο διαδίκτυο?
  • ?Με εντυπωσίασε όταν το κοριτσάκι στο πρώτο Video φέρθηκε καλύτερα από τους μεγάλους?
  • ?Μου έκανε εντύπωση το ότι συνδεθήκαμε με άλλα σχολεία?

Η τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε από την υπηρεσία τηλεδιασκέψεων του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου. Στο webinar συμμετείχαν 35 σχολεία της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας -Θράκης.