2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Δράσεις κοινωνικής αλληλεγγύης

Την Πέμπτη 14 Απριλίου παραδόθηκαν τα είδη που συγκεντρώσαμε στο σχολείο μας για τους πρόσφυγες από όλα τα σχολεία του Δήμου Αλεξανδρούπολης.
Συγκεκριμένα, τα σχολεία του Δήμου  μας, συμμετέχοντας στις δράσεις κοινωνικής αλληλεγγύης, ανταποκριθήκαμε στο κοινό κάλεσμα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και της Περιφέρειας Α.Μ.Θ. και συγκεντρώσαμε τρόφιμα, ρούχα, είδη προσωπικής υγιεινής,  βρεφικά και λοιπά χρηστικά είδη, τα οποία, σε συνεργασία μαθητές και καθηγητές του κάθε σχολείου,  συσκευάσαμε ανά κατηγορία.
Το 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης ?Δόμνα Βισβίζη? αποτέλεσε το κέντρο συγκέντρωσης από όλα τα σχολεία του Δήμου και με ιδιαίτερη χαρά, την Πέμπτη 14 Απριλίου, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας παρέδωσαν τις αξιόλογες ποσότητες από όλα τα είδη που είχαν συγκεντρωθεί, έμπρακτη απόδειξη της αλληλεγγύης, ανθρωπιάς και διάθεσης προσφοράς των παιδιών.