Μιλώντας για Επανάσταση [1962-1973]

Φέτος στις 17 Νοεμβρίου η εκδήλωση εορτασμού της επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου είχε άρωμα… νεανικής επανάστασης! Οι μαθητές παρακολούθησαν δραματοποίηση συνοδευόμενη από οπτικοακουστικό υλικό με θέμα τα νεολαιίστικα κινήματα των δεκαετιών του ?60 και του ?70 στην Ελλάδα, την Αγγλία, τη Γερμανία και την Αμερική και με έμφαση στην πορεία προς το Πολυτεχνείο. Στον τομέα της διασκέδασης των νέων η προσέγγιση κινήθηκε από το Woodstock και τον Bob Dylan στον John Lennon, τον Georg Danzer, τους Idols και τους Φόρμινξ. Εξεγέρσεις και διαδηλώσεις για παιδεία, κατάργηση των διακρίσεων, δημοκρατία και ελευθερία ήταν «κοινός τόπος» αυτήν την εποχή: με θύματα όπως τον Martin Luther King, τον Ρούντι Ντούτσκε, τον Μπένο Όνεζοργκ, τον Γρηγόρη Λαμπράκη, τον Σωτήρη Πέτρουλα, τους Νεκρούς του Πολυτεχνείου… Ίδια τα αιτήματα και σήμερα, τόσα χρόνια μετά την αποκατάσταση της Δημοκρατίας…
capture-20161118-153102
Την εποχή ζωντάνεψαν οι μαθητές: Ελευθέριος Γκούμας, Έλενα Καπούτση, Μυρσίνη Κυριακίδου, Σωτήριος Παππούς, Ιωάννης Σκαλιστής, Μαρία Χατζηκωνσταντίνου. Ακούστηκαν τα τραγούδια Σωτήρης Πέτρουλας (Μαρία Φαραντούρη- 1975), Φίλοι κι αδέρφια (Νίκος Ξυλούρης- 1973), Blowin? in the wind (Bob Dylan-1962), Imagine (John Lennon- 1971), Die Freiheit (Georg Danzer- 1979). Η Χορωδία και η Ορχήστρα του σχολείου μας ερμήνευσε τα: Πότε θα κάνει ξαστεριά, Η Επέτειος, Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον, Πάλης ξεκίνημα με Υπεύθυνη την Καθηγήτρια Μουσικής κ. Άννα Ορνιθοπούλου. Η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη στους ανθρώπους που αγωνίζονται για ιδανικά και αξίες, στους «νέους» όλων των εποχών και ήταν αποτέλεσμα project που σχεδιάστηκε από την κ. Βάγια Ζήκα, Φιλόλογο και υλοποιήθηκε από τις Υπεύθυνες Καθηγήτριες της εκδήλωσης (Βάγια Ζήκα, Φιλόλογο, Βάια Ζησίδου, Γερμανικής Φιλολογίας, Σουλτάνα Μπιριντζή, Αγγλικής Φιλολογίας, Μαρία Μπόζιου, Αγγλικής Φιλολογίας) σε όλα τα τμήματα της Γ΄ Τάξης.