Ημερολόγιο 2017 "Τα δικαιώματα του παιδιού"

Φέτος το σχολείο μας συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS+ 8, με τίτλο

?We, the kids of the EU, believe??

η υλοποίηση του οποίου γίνεται με τη σύμπραξη σχολείων από έξι διαφορετικές χώρες. Πιο συγκεκριμένα, στο πρόγραμμα συμμετέχουν η Κροατία (συντονίστρια χώρα), η Σλοβενία, η Τουρκία, η Ιταλία, η Λιθουανία και η Ελλάδα. Η παιδαγωγική ομάδα, η οποία ανέλαβε να εκπονήσει το συγκεκριμένο σχέδιο, αποτελείται από τους εκπαιδευτικούς: Παταπάτη Ευφροσύνη, Διευθύντρια, Λαζάκη Παναγιώτα, Ματανά Κωνσταντίνο, Υποδιευθυντή, Παπαδοπούλου Βασιλική και Χαβρουζά Ολυμπία.
Ένα από τα θέματα -που πραγματεύονται παράλληλα και οι έξι χώρες- σχετίζεται με τα Δικαιώματα του Παιδιού. Στις 20 Νοεμβρίου του 1989, με την υιοθέτηση της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού, η παγκόσμια κοινότητα δεσμεύτηκε να προστατεύει τα δικαιώματα των παιδιών, ώστε να μπορούν να μεγαλώνουν μέσα σε ένα ασφαλές περιβάλλον που να εγγυάται την κάλυψη των βασικών αναγκών τους, την αξιοπρέπεια και την ευημερία που δικαιούνται.
Οι μαθητές του σχολείου μας ενημερώθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν πάνω στα Δικαιώματα των Παιδιών, όπως περιλαμβάνονται στη Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Παιδιού, και στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν δημιουργικά και να χαρίσουν χρώμα με τον χρωστήρα τους στα άρθρα της Σύμβασης.
Το φετινό ημερολόγιο, λοιπόν, είναι εμπνευσμένο από τις δημιουργίες των παιδιών, τα οποία στέλνουν τα δικά τους μηνύματα σε μικρούς και μεγάλους, μέσα από χρώματα και εικόνες. Απευθύνεται από τα παιδιά στα παιδιά, σε μια προσπάθεια αυτά να γνωρίσουν και να προασπίζονται τα δικαιώματά τους, αλλά και στους μεγάλους, ως μικρή συμβολή στην προσπάθεια ευαισθητοποίησής τους στον αγώνα για έναν πιο δίκαιο και ανθρώπινο κόσμο για τα παιδιά όλου του κόσμου…
Υπεύθυνη έκδοσης: Κυριακοπούλου Φωτεινή, Υποδιευθύντρια
Φιλολογική επιμέλεια: Κίτσος Δημήτρης