Ενημέρωση από το Europe Direct Κομοτηνής

Στο πλαίσιο της ημερίδας για τον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό που έλαβε χώρα στο σχολείο μας την Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017, μια ομάδα νέων, στελέχη του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Κομοτηνής, επισκέφτηκε το σχολείο μας, με σκοπό να μας ενημερώσει τόσο για το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ όσο και για τις προοπτικές που διανοίγονται για τους νέους μέσω των Κοινωνικών Επιστημών.  Την παρουσίαση παρακολούθησαν τα τμήματα της τρίτης τάξης Γ3 και Γ4. Η παρουσίαση διήρκησε τις 2 τελευταίες διδακτικές ώρες   και αποτελούνταν από δύο  σκέλη. Αρχικά ενημερωθήκαμε για το ERASMUS+. Το Erasmus+ απευθύνεται σε νέους από 13-30 ετών και δραστηριοποιείται σε τομείς όπως η εκπαίδευση, η κατάρτιση της νεολαίας και ο αθλητισμός για το χρονικό διάστημα 2014-2020. Στοχεύει στην καλλιέργεια δεξιοτήτων, την απασχολησιμότητα, καθώς και τον εκσυγχρονισμό των συστημάτων εκπαίδευσης και κατάρτισης της νεολαίας σε όλους τους τομείς της Δια Βίου Εκπαίδευσης.
Στο δεύτερο μισό παρακολουθήσαμε μια παρουσίαση από φοιτητές του  Τμήματος Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης  για το επάγγελμα του κοινωνικού λειτουργού και τις επαγγελματικές προοπτικές του.
Ιωάννης Σκαλιστής    Γ4
Μιχαήλ Τερζενίδης    Γ4