6 Μαρτίου 2017, Ημέρα ενάντια στη Βία και τον Σχολικό εκφοβισμό

Νοιαζόμαστε, Παρεμβαίνουμε, Προλαμβάνουμε

Η Ομάδα Δράσεων Πρόληψης ενάντια στη βία και τον σχολικό εκφοβισμό του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη» στο πλαίσιο του ορισμού της 6ης Μαρτίου ως Ημέρας ενάντια στη Βία και τον Σχολικό εκφοβισμό πραγματοποίησε δράση ευαισθητοποίησης των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου. Σε αυτήν συμμετείχαν οι μαθητές του Προγράμματος Αγωγής Υγείας «Οι άλλοι και εγώ» (Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αναστασία Παπασιαπαλίνη, Ολυμπία Χαβρουζά), οι μαθητές του Erasmus + ?We the children of the EU believe? και οι μαθητές του Προγράμματος Σχολικής Διαμεσολάβησης (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Βάγια Ζήκα).
Παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα έρευνας που υλοποίησε το Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας  και η Ομάδα του Erasmus+ σχετικά με περιστατικά σωματικής και λεκτικής βίας στον χώρο του σχολείου και εκτός αυτού και σχετικά με στάσεις, απόψεις, αντιλήψεις των μαθητών για ζητήματα διακρίσεων (σε σχέση με το φύλο, τη σωματική διάπλαση κ.ά). Στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν εικονική διαμεσολάβηση (δραματοποίηση) με θέμα «Αγαμέμνονας και Αχιλλέας: μια σύγκρουση που θα ήταν δυνατόν να διευθετηθεί με διαμεσολάβηση;» από την ομάδα Σχολικής Διαμεσολάβησης. Με αυτόν τον τρόπο οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του θεσμού της Διαμεσολάβησης στο 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης και είδαν ότι είναι σε θέση να συμβάλει στην επίλυση ακόμη και διαφορών όπως αυτών των ηρώων της Ιλιάδας!
Νοιαζόμαστε λοιπόν, εντοπίζουμε το πρόβλημα, το τοποθετούμε στις σωστές του διαστάσεις, δημιουργούμε θεσμούς πρόληψης, παρεμβαίνουμε ως σχολείο, με στόχο να αποτρέψουμε την εκδήλωση φαινομένων που θίγουν την αρμονική συνύπαρξη όλων μας εντός του σχολικού περιβάλλοντος. Μαθαίνουμε να βάζουμε εμείς οι ίδιοι Όρια στους Άλλους, μαθαίνουμε τον Σεβασμό στα Όρια του Άλλου, στην προσωπικότητα του συμμαθητή μας. Και κυρίως μαθαίνουμε να ακούμε πραγματικά τον Άλλο και τις Ανάγκες του είτε τις εκφράσει λεκτικά είτε σωματικά. Γιατί μόνο έτσι θα αποκτήσουμε εκείνες τις δεξιότητες που θα μας βοηθήσουν να αναμορφώσουμε την Κοινωνία του Μέλλοντος σε μια κοινωνία ουσιαστικής αποδοχής της διαφορετικότητας, ανοχής, ανοιχτότητας και συνεργασίας.
Είμαστε εδώ για εσάς! Εμπιστευτείτε μας!
Η Ομάδα Δράσεων Πρόληψης του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης: Βάγια Ζήκα, Αναστασία Παπασιαπαλίνη, Ολυμπία Χαβρουζά.
Εκφράζουμε τις θερμότατες ευχαριστίες μας στην Ομάδα Erasmus+ του σχολείου μας και στους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς Ευφροσύνη Παταπάτη, Διευθύντρια, Λαζάκη Παναγιώτα, Παπαδοπούλου Βασιλική, Ματανά Κων/νο για τη συμμετοχή τους στη δράση ευαισθητοποίησης.