Το S.T.E.M. στην Αλεξανδρούπολη

Στο 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης πραγματοποιήθηκε τη φετινή σχολική χρονιά ένα πρωτότυπο για την πόλη μας εκπαιδευτικό σεμινάριο βασισμένο στις αρχές του STEM (Science Technology Engineering and Mathematics). Σε συνεργασία με τη μη κερδοσκοπική εταιρεία Sci.Co διοργανώθηκαν πιλοτικά σε πόλεις της Θράκης και των Δωδεκανήσων μια σειρά από οκτώ τρίωρα μαθήματα για μαθητές ηλικιών 13-16 ετών, στα οποία τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με αντικείμενα όπως η αστρονομία, η σεισμολογία και η ρομποτική. Στα μαθήματα αυτά η βασική επιδίωξή μας ήταν οι μαθητές να κατασκευάσουν και να εφαρμόσουν με βάση τις γνώσεις που αποκτούσαν παρά να μείνουν μόνο με τη θεωρητική κατανόηση. Τα συμπεράσματα ήταν πολύ ικανοποιητικά κυρίως  για τα παιδιά, αλλά και για τους εκπαιδευτικούς που ανέλαβαν τη διοργάνωση. Στο τρίτο Γυμνάσιο υπεύθυνος της οργάνωσης του σεμιναρίου ήταν ο κ. Δελιακίδης Παναγιώτης, ενώ στα τελευταία τρία μαθήματα ρομποτικής καθοριστική ήταν η συμβολή του συναδέλφου κ. Δελιακίδη Στέργιου.