2017-18 Ανακοινώσεις ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

1η επιμορφωτική συνάντηση γονέων

[one_third]
Η συνεργασία σχολείου – οικογένειας αποτελεί σημαντικό παράγοντα στην υγιή γνωστική, συναισθηματική και κοινωνική ανάπτυξη των παιδιών. Στο πλαίσιο αυτό, το 3ο Γυμνάσιο «Δόμνα Βισβίζη» σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων ξεκίνησε σειρά επιμορφωτικών ενημερωτικών συναντήσεων με τους γονείς – κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών μας.
H πρώτη συνάντηση είχε ως θέμα «Η συμπεριφορά και τα συναισθήματα των εφήβων», πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 30 Οκτωβρίου  και εξελίχθηκε  με επιτυχία σε ένα  κλίμα συνεργασίας και υποστήριξης. .
Η συζήτηση στηρίχθηκε στην κρίσιμη περίοδο της εφηβείας, που ο γονεϊκός ρόλος γίνεται ακόμα πιο σύνθετος. Στόχος της συνάντησής μας ήταν η ενημέρωση για τις σωματικές, συναισθηματικές και κοινωνικές αλλαγές στη ζωή του εφήβου, όπως και η παρουσίαση εναλλακτικών τρόπων διαχείρισης των δυσκολιών.
Οι γονείς  είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν μαζί μας τους προβληματισμούς, τις ανησυχίες και τις προσδοκίες τους σχετικά με τη συμπεριφορά και τα συναισθήματα των έφηβων παιδιών τους.
[box type=”note” align=”alignright” ]
Η Επόμενη συνάντηση

Στηριζόμενοι στις ανάγκες και τις επιθυμίες των γονέων που παρευρέθηκαν στην προηγούμενη συνάντηση, το θέμα της επόμενης παρουσίασης πρόκειται να είναι σχετικό με την υπερβολική ενασχόληση  του εφήβου στο διαδίκτυο και την πρόληψη του εθισμού.[/box]