2017-18 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Ενημέρωση για την εθελοντική αιμοδοσία

Στo  πλαίσιo  της «Εβδομάδας Δημόσιας Υγείας»,  που  διοργανώνει  η  Περιφέρεια  Α.Μ.Θ., οι  μαθητές  της  Α΄ και  Β΄ τάξης του  3ου  Γυμνασίου είχαν  την  ευκαιρία  να  ενημερωθούν  για  την  εθελοντική  αιμοδοσία  και  τη  σημασία  της  στην  καθημερινότητά  μας.  Ο  ιατρός κ. Γ. Μαρτίνης,  Διευθυντής  της  Αιμοδοσίας  του  Νοσοκομείου  Αλεξ/πολης  και  ο  κ. Α.  Κοντακίδης,  Πρόεδρος  του  Αιμοδοτικού  Συλλόγου  Αλεξ/πολης,  προσπάθησαν  μέσα  από  ενδιαφέρουσες  προβολές,  ομιλίες  και  συζητήσεις  να ευαισθητοποιήσουν  τα  παιδιά  και  να παρουσιάσουν  την  αναγκαιότητα  να  υπάρχει  τουλάχιστον  ένας  αιμοδότης  σε  κάθε  ελληνική οικογένεια,  ώστε  να εξασφαλίσουμε  την  πολύτιμη  επάρκεια  αίματος  στη  χώρα  μας. Στη  συνέχεια,  οι  μαθητές  θα έχουν  την  ευκαιρία  να εκφράσουν  και  να  μεταδώσουν  τα  μηνύματά  τους,  σε  σχέση  με  τον  εθελοντισμό  και  την  αιμοδοσία,  μέσα  από καλλιτεχνικές  δημιουργίες  με  την  καθοδήγηση  του  καθηγητή  των  Εικαστικών,  Χαράλαμπου  Φωτάκη.  Τα  έργα  των  μαθητών  θα  παρουσιαστούν  στο  κοινό της  πόλης  μας κατά  τη  διάρκεια  της  «Εβδομάδας  Δημόσιας  Υγείας» τον  Απρίλιο.
Υπεύθυνη  του  προγράμματος: Τσιροπούλου  Σοφία
Συντονίστρια: Μπιριντζή  Τάνια