2017-18 ERASMUS+ ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Tο 3ο Γυμνάσιο με το Erasmus+ KA2 στη Σικελία

Στη Σικελία της Ιταλίας πραγματοποιήθηκε η 2η κινητικότητα μαθητών και εκπαιδευτικών του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 “We, the Kids of the EU, believe…” στο οποίο συμμετέχει ως εταίρος το 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη» και οι παρακάτω χώρες: Κροατία (συντονίστρια χώρα), Σλοβενία, Ιταλία, Λιθουανία και Τουρκία. Από την Ελλάδα συμμετείχαν τέσσερις μαθητές (Ζησίδης Παναγιώτης, Μίντογλου Δημήτριος, Σκαμνού Ζαχαρούλα-Ραφαηλία και Κουκουρίκου Μαρία), η Διευθύντρια του σχολείου, κ. Παταπάτη Ευφροσύνη, οι καθηγήτριες κ. Λαζάκη Παναγιώτα (φιλόλογος, συντονίστρια του προγράμματος) και η κ. Παπαδοπούλου Βασιλική (δασολόγος).
H συνάντηση διήρκεσε από τις 26 Νοεμβρίου έως τις 2 Δεκεμβρίου 2017. Τόσο οι μαθητές/τριες όσο και οι καθηγήτριες ήρθαν σε επαφή με το εκπαιδευτικό σύστημα της Σικελίας παρακολουθώντας μαθήματα στο σχολείο υποδοχής, ISTITUTO COMPRENSIVO STATALE “EMANUELE ARMAFORTE” στο Altofonte, (Prejudices and stereotypes, Geography: “The State of the Union”, Lapbook “My pocket Erasmus”, Science: Electro lab, Body percussion, Odyssey, Maths: “From pictures to figures”, English: “I read, I learn…I grow up with Peter Pan!”) και συνεργάστηκαν άψογα με μαθητές και εκπαιδευτικούς από τις άλλες χώρες-εταίρους (Κροατία-συντονίστρια χώρα-, Λιθουανία, Τουρκία, Ιταλία) συμμετέχοντας σε δράσεις, όπως: ποδοσφαιρικός αγώνας/τίμιο παιχνίδι (fair play), αυθόρμητη χορευτική εκδήλωση σε δημόσιο χώρο (flash mob of peace), φεστιβάλ και σύνθεση ραπ τραγουδιού με θέμα την εξάλειψη των προκαταλήψεων και των διακρίσεων.