2017-18 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης "Εκτός Ύλης"

Στις 23 Ιανουαρίου οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη», στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, παρακολούθησαν  στο Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης το έργο «Εκτός Ύλης» ή «Ο Μονόλογος ενός καθ’ ομολογία παράλογου» του Κώστα Λεϊμονή, βραβευμένου από την Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών.
Το Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης μετατράπηκε σε Ελληνικό Κοινοβούλιο. Ο διεφθαρμένος αλλά μεταμελημένος Υπουργός εξομολογείται και παράλληλα απολογείται ενώπιον ενός λαού που τον πίστεψε, με την ελπίδα ότι -έστω και την τελευταία στιγμή- θα προλάβει να γίνει σύμμαχος της αλήθειας και υποστηρικτής μιας μεγάλης συγγνώμης που έπρεπε να έχει ειπωθεί καιρό πριν.
Η παράσταση προτίθεται να δημιουργήσει ενεργούς πολίτες, να αφυπνίσει συνειδήσεις και να λειτουργήσει ως μοχλός πολιτικής σκέψης. Ένας μονόλογος με καθαρότητα και αφοπλιστική ειλικρίνεια, που κατόρθωσε να συγκινήσει, να πείσει, να προβληματίσει τους μαθητές μας.
Η καθηγήτρια,
Σ. Χαριτούδη