2018-19 Ανακοινώσεις ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Συνάντηση ενημέρωσης και γνωριμίας με τους γονείς της Α΄ τάξης

Τη Δευτέρα, 1 Οκτωβρίου, στις 6 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε συνάντηση των γονέων – κηδεμόνων των μαθητών της Α΄ τάξης, με σκοπό τη γνωριμία τους με το σχολείο, τη λειτουργία και τη φιλοσοφία του, καθώς και την ενημέρωσή τους σε θέματα που αφορούν στη φοίτηση, συμπεριφορά και αξιολόγηση των μαθητών μας. Μετά τη σχετική ενημέρωση από τη Διευθύντρια του Σχολείου για τα παραπάνω θέματα, οι παρευρισκόμενοι είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους καθηγητές που διδάσκουν στην Α΄ τάξη και να ακούσουν από τους ίδιους λίγα λόγια για τη «φιλοσοφία» και τις απαιτήσεις του κάθε μαθήματος αλλά και να θέσουν σχετικές ερωτήσεις.
 Ήταν, πράγματι, μία πολύ εποικοδομητική συνάντηση, όπου τονίστηκε ιδιαίτερα πόσο σημαντική είναι η συνεργασία και η αμφίδρομη επικοινωνία Σχολείου και Οικογένειας. Η ιστοσελίδα του Σχολείου, η οποία ενημερώνεται συστηματικά, παρέχει επιπλέον διαρκή πληροφόρηση και ενημέρωση στους γονείς, για να έρθουν πιο κοντά στη σχολική ζωή και τη φιλοσοφία λειτουργίας του Σχολείου μας.
Συνοπτική Ενημερωτική Επιστολή για τους γονείς εδώ