2018-19 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης από το σχολείο μας…

Στις 12/11/2018, το γυμνάσιό μας είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει, στο Δημοτικό Θέατρο της πόλης μας, τη θεατρική παράσταση, «Ο κουρέας της Σεβίλλης», του Μπωμαρσαί. Μία κωμωδία κλασική, όσο και σκανδαλωδώς τολμηρή για την εποχή της (1774), η οποία σατίριζε τα ήθη, τις συμπεριφορές και τις ερωτικές περιπέτειες της αριστοκρατικής και αστικής τάξης του 18ου αιώνα.
Με τον τρόπο αυτό τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με ένα ιδιαίτερο θεατρικό είδος, τη λεγόμενη «όπερα μπούφα», μία κατηγορία κωμικής όπερας με πολλά στοιχεία της Κομέντια ντελ’ Άρτε,  που γεννήθηκε στο τέλος της εποχής του Μπαρόκ (1720-1730) και προέκυψε από τα σύντομα κωμικά μουσικά επεισόδια που παίζονταν ανάμεσα στις τρεις πράξεις μιας σοβαρής όπερας.
Παρά τα περιορισμένα μέσα που προσφέρει μια σκηνή Δημοτικού θεάτρου, ο θίασος προσπάθησε, και εν πολλοίς το πέτυχε, να μας ταξιδέψει, να μας ξεσηκώσει και να μας διασκεδάσει με τα πασίγνωστα κλασικά, μελωδικά αποσπάσματα και τα καμώματα των ηρώων επί σκηνής. Ήταν ομολογουμένως μία ευκαιρία παρακολούθησης πολιτιστικού θεάματος εκτός τυπικής τάξης, και δε θα την αφήναμε να πάει χαμένη.
Την παράσταση παρακολούθησαν οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης με συνοδούς καθηγητές τους:
Γκουλιάμα Α. – Φιλόλογος
Ματανάς Κ. – Πληροφορικής