ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Διδακτική επίσκεψη στην Καθολική, Αρμενική και Ευαγγελική Εκκλησία

Τον φετινό Νοέμβριο, η Γ΄ τάξη του σχολείου μας, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Γιαννάκου, επισκέφτηκε την Καθολική εκκλησία του Αγίου Ιωσήφ, την Αρμενική εκκλησία του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου και την Ελληνική Ευαγγελική εκκλησία της πόλης μας, στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών. Αρχικά οι μαθητές επισκέφτηκαν την Καθολική εκκλησία και εντυπωσιάστηκαν από την αρχιτεκτονική και τον εσωτερικό διάκοσμο με τα επιβλητικά αγάλματα να δεσπόζουν στον χώρο, το ιερό και το βαπτιστήριο. Έπειτα επισκέφτηκαν την Αρμενική εκκλησία, μια λιθόκτιστη βασιλική, όπου το ιερό και το βαπτιστήριο τράβηξαν ιδιαίτερα το ενδιαφέρον τους. Τέλος, επισκέφτηκαν την Ελληνική Ευαγγελική εκκλησία, έναν ιδιαίτερα απλό ναό με πρωτοχριστιανικά σύμβολα στους τοίχους, στην οποία η λατρεία στηρίζεται στη μελέτη της Αγίας Γραφής, στο κήρυγμα και στα άσματα. Μετά από τις ενδιαφέρουσες ξεναγήσεις και τον διάλογο που ακολούθησε, οι μαθητές εντόπισαν τις διαφορές στην αρχιτεκτονική και στα μέρη  των ναών, στον τρόπο λατρείας και στη μυστηριακή ζωή των πιστών.