ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

To νέο ημερολόγιο του σχολείου μας για το 2020

Επετειακό και συλλεκτικό το νέο ημερολόγιο του σχολείου μας για το 2020! Αφορμή για τη δημιουργία του αποτέλεσε η συμπλήρωση των 100 χρόνων από την ενσωμάτωση της Αλεξανδρούπολης στον εθνικό κορμό, και αποτελεί μία από τις δράσεις που προγραμματίζουμε να υλοποιήσουμε στο σχολείο μας κατά τη φετινή σχολική χρονιά, συμμετέχοντας  με αυτόν τον τρόπο στον εορτασμό του Δήμου μας  για τη συμπλήρωση ενός αιώνα που η πόλη μας είναι ελεύθερη.
Αλεξανδρούπολη ελεύθερη.. , λοιπόν, ο τίτλος του φετινού ημερολογίου μας, το οποίο περιλαμβάνει φωτογραφικό υλικό από τη δημιουργία της πόλης  μέχρι την ενσωμάτωσή της ( 1870-1920), καθώς και το ιστορικό πλαίσιο της αντίστοιχης περιόδου, προϊόν συνεργασίας του φιλολόγου του σχολείου μας κ. Κίτσου Δημητρίου και της καθηγήτριας πληροφορικής κ. Κυριακοπούλου Φωτεινής.
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Θεόδωρο Ορδουμποζάνη για το φωτογραφικό υλικό που μας παραχώρησε.