ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Προωθητική εκδήλωση ενημέρωσης για το e-Twinning

Στις 10 Δεκεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στον χώρο του 3ου Γυμνασίου η προωθητική εκδήλωση ενημέρωσης για το e-Twinning. Οι προσκεκλημένοι (γονείς των μαθητών μας, συνάδελφοι και μαθητές του σχολείου μας) είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τη Διευθύντρια, κα Παταπάτη Ευφροσύνη, για την πολιτική ψηφιακής ασφάλειας που ακολουθεί το σχολείο μας. Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση του προγράμματος e-Twinning από τη φιλόλογο Λαζάκη Παναγιώτα, ενώ ακολούθησαν παρουσιάσεις παλαιότερων και σύγχρονων προγραμμάτων e-Twinning που πραγματοποιεί το σχολείο μας από τις συναδέλφους κα Παπαδοπούλου Βασιλική (Υποδιευθύντρια), κα Μπόζιου Μαρία (Αγγλικών) και κα Παπαμαυρουδή Δώρα (Βιολόγο). Τον λόγο πήραν και μαθητές οι οποίοι είναι ενεργοί e-Twinners φέτος στο σχολείο μας αλλά και e-Twinners των περσινών προγραμμάτων.
                Μετά την απονομή ετικέτας ποιότητας για το e-Twinning  πρόγραμμα “We, the Kids of the EU, believe…” η ενημερωτική αυτή εκδήλωση αποτελούσε προϋπόθεση για την αίτηση που μπορεί πλέον να υποβάλει το σχολείο μας ώστε να γίνει e-twinning σχολείο με όλα τα ευεργετικά πλεονεκτήματα που συνεπάγεται αυτό για το προσωπικό του σχολείου, για τους μαθητές και το σχολείο γενικότερα. Ευχόμαστε το σχολείο μας να καταφέρει να πάρει τον τίτλο ενός e-Twinning σχολείου!