ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Εορτή των Τριών Ιεραρχών

Στις 30 Ιανουαρίου, το σχολείο μας τίμησε τους Τρεις Ιεράρχες, Μέγα Βασίλειο, Γρηγόριο Θεολόγο και Ιωάννη Χρυσόστομο, οι οποίοι είναι οι προστάτες της Παιδείας. Οι «τρεις φωστήρες της τρισηλίου Θεότητος» κατάφεραν να συνδυάσουν το αρχαίο ελληνικό πνεύμα με τη χριστιανική πίστη. Ο Βασίλειος ονομάστηκε Μέγας για το σπουδαίο έργο του, ο Γρηγόριος Θεολόγος με τους σπουδαίους θεολογικούς του λόγους κατάφερε να αντιμετωπίσει τους αιρετικούς και να στηρίξει την Ορθοδοξία και τέλος ο Ιωάννης Χρυσόστομος με τον λόγο του σαγήνευε τα πλήθη και εναντιώθηκε στην εξουσία.
 Οι μαθητές και ο σύλλογος διδασκόντων συμμετείχαν στον εκκλησιασμό στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου, όπου τελέστηκε αρχιερατική θεία λειτουργία. Ο σεβασμιότατος μητροπολίτης μάς μίλησε για τη προσφορά και το έργο των Τριών Ιεραρχών και απηύθυνε ευχές σε όλους. Επιστρέφοντας στο σχολείο, παρακολουθήσαμε ένα αφιέρωμα για τους Τρεις Ιεράρχες και  ακολούθησε η κοπή της Βασιλόπιτας για τους μαθητές και τους καθηγητές από τον σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Ο Πρόεδρος του συλλόγου, κ. Κουρτίδης, ευχήθηκε σε όλους για τη νέα χρονιά και πρόσφερε δώρα στους καθηγητές και τους μαθητές κάθε τμήματος που τους έτυχε το φλουρί.
Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!