ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

5ος Πανέβριος διασχολικός Διαγωνισμός Γλώσσας και Ορθογραφίας

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος ο 5ος Πανέβριος διασχολικός Διαγωνισμός Γλώσσας και Ορθογραφίας, που διοργανώθηκε σε συνεργασία της Συντονίστριας εκπαιδευτικού έργου Φιλολόγων της περιφέρειας ΑΜΘ, του Συνδέσμου Φιλολόγων Έβρου και του 1ου Γυμνασίου Διδυμοτείχου.
Η Α΄ φάση του διαγωνισμού διεξήχθη την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου, με τη συμμετοχή πολλών παιδιών και από τις 3 τάξεις του σχολείου μας.
Στη φάση αυτή αναδείχτηκαν οι μαθητές με την υψηλότερη βαθμολογία, οι οποίες και εκπροσώπησαν το σχολείο μας στη Β΄ φάση του διαγωνισμού. Πρόκειται για τους:
Μαργαρίτη Κωνσταντίνο, Α΄ τάξη,
Αγγελίδη Χρύσα, Γ΄τάξη,
Παππά Κωνσταντίνο, Γ΄τάξη,
Η τελική φάση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 8 Μαρτίου, στο Διδυμότειχο, με τη συμμετοχή μαθητών από πολλά σχολεία του νομού, οι οποίοι διαγωνίστηκαν σε κοινά θέματα, που ορίστηκαν από επιστημονική επιτροπή, όπως άλλωστε συνέβη και στην Α΄ φάση του διαγωνισμού. Στη φάση αυτή, μάλιστα, διακρίθηκε ο μαθητής μας Μαργαρίτης Κωνσταντίνος, ο οποίος αναδείχτηκε 3ος σε επίπεδο νομού.
Στην τελετή που ακολούθησε, βραβεύτηκαν οι 10 μαθητές με την καλύτερη επίδοση, ενώ όλοι τους έλαβαν έπαινο συμμετοχής και αναμνηστικά δώρα από την οργανωτική επιτροπή.
Αξίζουν συγχαρητήρια στους μαθητές που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό αλλά και σε όσους συμμετείχαν σ΄ αυτόν, στους καθηγητές και τους γονείς τους για την παρότρυνση και τη στήριξή τους, στο 1ο Γυμνάσιο Διδυμοτείχου και στην οργανωτική και επιστημονική επιτροπή του διαγωνισμού για την άρτια διοργάνωσή του, καθώς και στον Σύνδεσμο Φιλολόγων του νομού μας.
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους καθηγητές του σχολείου μας, Πετρούδα Λ. και Σεκέρη Α. για τη βοήθειά τους, καθώς και τη Διευθύντρια του σχολείου για τη στήριξή της.
Υπεύθυνοι καθηγητές: Καραγεωργίου Αθανάσιος, Κίτσος Δημήτρης, Λακάκη Αλεξάνδρα, Μώρου Γεωργία.