ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Εξ Αποστάσως Υποστήριξη & Συμβουλευτική από την ΕΔΕΑΥ του Σχολείου μας

Αγαπητοί μαθητές/τριες και γονείς,
οι καταστάσεις που βιώνουμε εξαιτίας της πανδημίας του COVID-19 (Κορονοϊού) είναι για όλους μας πρωτόγνωρες. Για την ασφάλεια μας, καλούμαστε να προσαρμοστούμε στις συνθήκες της νέας αυτής πραγματικότητας και να βιώσουμε σημαντικές αλλαγές στην καθημερινότητά μας, όπως είναι το κλείσιμο των σχολείων και η αλλαγές στη σύνδεση με τη μαθησιακή διαδικασία, η αποχή από κοινωνικές δραστηριότητες και συναναστροφές και ο περιορισμός στο σπίτι.
     Κατανοώντας και αναγνωρίζοντας τις δυσκολίες ως προς τη διαχείριση των αρνητικών συνεπειών λόγω των αλλαγών αυτών, θέλουμε να σας ενημερώσουμε ότι η ΕΔΕΑΥ του Σχολείου παραμένει κοντά σας και συνεχίζει να προσφέρει τις υπηρεσίες της με τον τρόπο που λειτουργούσε κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς, με την διαφορά ότι θα παρέχει εξ Αποστάσεως Συμβουλευτική Υποστήριξη σε μαθητές και γονείς που το επιθυμούν και το χρειάζονται.
      Η εξ αποστάσεως συμβουλευτική υποστήριξη  για  γονείς και μαθητές/τριες, που, είτε ως τώρα είχαμε συνεργασία, είτε απευθύνονται για πρώτη φορά προς τις υπηρεσίες μας, μπορεί να γίνει αξιοποιώντας τρόπους άμεσης ή έμμεσης υποστήριξης, ηλεκτρονικά (skype ή email) ή με τηλεφωνική επικοινωνία.
Εάν επιθυμείτε τη συνεργασία με την Ομάδα των Ειδικών του Σχολείου μας (Ψυχολόγος και Κοινωνική Λειτουργός), στείλτε στο email του Σχολείου mail@3gym-alexandr.evr.sch.gr το αίτημά σας, με τίτλο «Υποστήριξη», σημειώνοντας:

1. το ονοματεπώνυμο σας,
  2. τον τρόπο που θέλετε να επικοινωνήσουμε μαζί σας, ηλεκτρονικά (skype ή email) ή τηλεφωνικά,
  3. τα στοιχεία σας (π.χ σταθερό τηλέφωνο ή κινητό),
  4. προτεινόμενες ώρες που είστε διαθέσιμοι

και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας το συντομότερο δυνατό τηρώντας την προστασία των προσωπικών σας δεδομένων και του απορρήτου της διαδικασίας.
Κλείνοντας, σας υπενθυμίζουμε ότι οι κρίσιμες καταστάσεις, όπως αυτή που βιώνουμε τώρα, αλλά και άλλες που έχουμε διαχειριστεί στο παρελθόν, έχουν αρχή, μέση και τέλος. Στηρίζοντας ο ένας τον άλλον, με θετική σκέψη και ψυχραιμία, ακολουθώντας τις επίσημες οδηγίες του Κράτους και των αρμόδιων Υπηρεσιών Υγείας, θα ξεπεράσουμε κι αυτή τη δυσκολία. Είμαστε στη διάθεσή σας.

Η Πρόεδρος της ΕΔΕΑΥ              Η Ψυχολόγος             Η Κοινωνική Λειτουργός

Ευφροσύνη Παταπάτη         Ευαγγελία Δελησταμάτη           Γεωργία Χατζίδου