2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Προστατεύοντας και ομορφαίνοντας το σχολείο μας…

Η ωραία εμφάνιση και εικόνα του Σχολείου μας είναι κάτι που ενδιαφέρει εμάς τους μαθητές του 3ου Γυμνασίου.
Αυτό αποδείχτηκε από την πρώτη συνάντηση των παιδιών της περιβαλλοντικής ομάδας «τα 3 Βέλη»,  οι οποίοι φύτεψαν στην αυλή του σχολείου μας πικροδάφνες. Όπως μας είπαν οι ίδιοι: «Η προσπάθεια να αποκτήσει η αυλή περισσότερο πράσινο θα συνεχιστεί. Είναι άλλωστε ένας από τους στόχους της ομάδας μας».
Αλλά και το 15μελές μας δεν έμεινε αδιάφορο όταν αντίκρυσε τοίχο του σχολείου  λερωμένο με συνθήματα. Αφού πήραν έγκριση από τη διευθύντρια, συγκρότησαν ομάδα εθελοντών  και προχώρησαν στην αποκατάστασή του.
Το Προεδρείο του 15/μελούς μάς δήλωσε:
«Βάψαμε τον τοίχο γιατί κάποιοι τον λέρωσαν. Δεν ήταν εύκολο, είχαμε μόνο 3 πινέλα. Με απόφαση του 15μελούς οργανωθήκαμε, μαζευτήκαμε όλοι μαζί και το ευχαριστηθήκαμε. Θέλουμε το σχολείο μας να είναι καθαρό!»
«Βάψαμε τους τοίχους, γιατί θεωρούμε αδιανόητο κάποιοι να έρχονται και να καταστρέφουν την περιουσία του σχολείου. Όλα τα μέλη του 15μελούς προσπαθούμε να κάνουμε καλύτερο το σχολείο μας και να βελτιώνουμε την εικόνα του!»

[ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΟΜΑΔΑ]