2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Η επέτειος για την 28η Οκτωβρίου 1940

Tο σχολείο μας τίμησε την εθνική επέτειο  του 1940 με  μια πολύ όμορφη γιορτή με τίτλο «ΜΙΚΡΟΙ ΗΡΩΕΣ». H εκδήλωση ήταν αφιερωμένη σ΄ αυτούς τους μικρούς ήρωες  που  στα χρόνια της Κατοχής, κάνοντας τη δική τους αντίσταση, μετέτρεπαν τον αγώνα για επιβίωση σε παιχνίδι, αλλά και στους σύγχρονους μικρούς ήρωες. Η προσπάθεια των μαθητών ήταν αξιέπαινη, καθώς η γιορτή -κείμενα, ψηφιακές δημιουργίες, διασκευή θεατρικού, παραλλαγή χορογραφίας- ήταν αποτέλεσμα της προσωπικής τους εργασίας. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με μια μικρή μουσική παράσταση, που δίνει κάθε χρόνο η ορχήστρα σε συνεργασία με τη χορωδία του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση του μουσικού μας κ. Γρένδα Β. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους μαθητές που συμμετείχαν, καθώς επίσης και τις υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Κιτσάτη Μ. και κ.Κουσίδου Ο.
Μετά το τέλος της γιορτής πραγματοποιήθηκε η τελετή ορισμού σημαιοφόρων και παραστατών, καθώς και η απονομή αριστείων και βραβείων προόδου στους μαθητές που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά.

[Για τη Δημοσιογραφική Ομάδα, Ανδρώνη Αρετή]