2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Επίσκεψη στον Ιππικό Όμιλο

Στο πλαίσιο του σχολικού μαθήματος ?Φύση και Άσκηση? μαθητές της Β΄ τάξης επισκεφτήκαμε Ιππικό Όμιλο της περιοχής μας.
Το μάθημα είναι καινούριο στο σχολικό περιβάλλον και ανήκει στη ζώνη των βιωματικών δράσεων. Καλύπτει θέματα-δραστηριότητες που φέρνουν τον μαθητή σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον και τον δραστηριοποιούν κινητικά μέσα σ΄ αυτό. Στόχος είναι οι μαθητές να γνωρίσουν και να βιώσουν μορφές άσκησης στη φύση, να διερευνήσουν και να εκτιμήσουν την επίδρασή τους στην αναψυχή και την ποιότητα ζωής, καθώς και τα γενικότερα οφέλη στη σωματική και ψυχική υγεία. Το θέμα μας στο 1ο τρίμηνο ήταν η ιππασία και, με αυτήν την αφορμή, έγινε επίσκεψη σε Ιππικό Όμιλο της περιοχής.
Έτσι, την Τρίτη 4 και την Παρασκευή 7 Νοεμβρίου οι μαθητές, με τη συνοδεία των καθηγητριών κ. Παταπάτη και κ. Χαβρουζά, είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά τα άλογα, το πώς ζουν, με τι τρέφονται και πώς τα φροντίζουμε. Τα γνωρίσαμε, τα χαϊδέψαμε, τα ταΐσαμε… Το καλύτερο όμως ήταν στο τέλος, όταν μας δόθηκε η δυνατότητα και ανεβήκαμε σ΄ αυτά! Ιππεύσαμε και βιώσαμε αυτήν τη μοναδική εμπειρία, οι περισσότεροι για πρώτη φορά στη ζωή μας. Εντυπωσιαστήκαμε, κατενθουσιαστήκαμε και θέλουμε οπωσδήποτε να ξανακάνουμε ιππασία.
Αυτή η επίσκεψη θα μας μείνει αξέχαστη!

[Για τη Δημοσιογραφική Ομάδα, Δαστερίδου Μάγδα, Κανελέτη Ιωάννα, Πολίτης Στράτος]