2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

«Άκου το σκουπιδάκι, έχει κάτι να σου πει»

Την Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου οι ομάδες Περιβαλλοντικής Αγωγής του σχολείου μας  με θέμα «Έβρος ποταμός ζωής. Ρύπανση και απειλές» όπως και «Αργυρορρύτης Έβρος, ο κάλλιστος των ποταμών» επισκέφτηκαν το Νηπιαγωγείο Παλαγίας. Πραγματοποιήθηκε μία κοινή δράση με τα νήπια με θέμα: «Άκου το σκουπιδάκι, έχει κάτι να σου πει».
Οι μαθητές των δύο ομάδων συνεργάστηκαν, έκαναν διάφορες κατασκευές με πηλό,  έπαιξαν, δημιούργησαν μία μικρή θεατρική παράσταση, όπως και κουκλοθέατρο.

capture-20141217-220505

Εντυπώσεις μαθητών

Η επίσκεψή μας στο νηπιαγωγείο θα μου μείνει αξέχαστη. Περάσαμε πραγματικά υπέροχα. Το νηπιαγωγείο ήταν πολύ όμορφο και καινούργιο. Τα παιδάκια ήταν πολύ γλυκά και οι κυρίες μάς έκαναν να νιώσουμε σαν στο σπίτι μας. Οι δραστηριότητες που κάναμε ήταν πολύ ωραίες και πραγματικά αυτή ήταν μια εμπειρία που άξιζε πολύ.
Κουινέλη Χριστιάνα Β3
Η εμπειρία μου από το νηπιαγωγείο Παλαγίας θα μου μείνει αξέχαστη. Η επίσκεψή μας κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου χαρακτηρίζεται από συνεργασία, χαρά και θαυμασμό για τα παιδάκια που ήταν εκεί.
Γκίκα Αθανασία Β2
Οι  εντυπώσεις μου από το νηπιαγωγείο είναι πολλές και διάφορες. Οι πιο σημαντικές από αυτές είναι ότι όλα τα παιδάκια ήταν πολύ δημιουργικά, μιλούσαν πολύ ωραία και ήταν άνετα μαζί μας. Το νηπιαγωγείο ήταν καταπληκτικό, με μεγάλους και άνετους χώρους και πολύ ωραία χρώματα. Ενδιαφέρον ήταν το ότι  είχαν όλα τα παιδάκια το δικό τους κρεβατάκι. Μακάρι να μου ξαναδοθεί η ευκαιρία να πάω.
Δόμνα Βασιλειάδου Β1
Μου άρεσε πάρα πολύ που συνεργαστήκαμε με μικρότερης ηλικίας μαθητές και μπορώ να πω πως ξαφνιάστηκα και θαύμασα τις ικανότητες των νηπίων.
Αγαθαγγέλου Γεωργία Β1

capture-20141217-220506

Υπεύθυνες Καθηγήτριες:Ζησίδου Β., Σεκέρη Α.,Καραγεωργίου Ν.