2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

?Ένας δρόμος… μία ιστορία?: Το ημερολόγιό μας για το 2015

Κυκλοφόρησε το ημερολόγιο του Σχολείου μας για το 2015. Φέτος, είναι αφιερωμένο στην πόλη μας και στην ιστορία των δρόμων της, γιατί «κάθε δρόμος … μια ιστορία»!
Πώς ήταν η Λεωφόρος Δημοκρατίας τον 19ο αιώνα; Πώς έμοιαζε η Ζαρίφη, πριν γίνει πεζόδρομος, η 14ης Μαΐου ή οι κεντρικοί δρόμοι, όταν ήταν ακόμα χωματόδρομοι και τι έχει αλλάξει στην παραλιακή Λεωφόρο Αλεξάνδρου από την εποχή που η πόλη μας ονομαζόταν Δεδέαγατς;
Για τη συλλογή υλικού εργάστηκαν οι μαθητές της Γ΄ τάξης, στο πλαίσιο του μαθήματος της Τοπικής Ιστορίας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Κυριακοπούλου, ενώ  τη φιλολογική επιμέλεια του ημερολογίου είχε ο κ. Κίτσος.
Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον συντοπίτη μας κ. Θόδωρο Ορδουμποζάνη για τις πληροφορίες, καθώς και τη διάθεση του σπάνιου φωτογραφικού υλικού. Ο ίδιος μάς είπε:
«Ένα ταξίδι στον χρόνο μέσα από τους παλιούς δρόμους της πόλης επιχειρεί το 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης! Για να κεντρίσει μνήμες για την ιστορία μας! Οι δρόμοι έχουν πάντα τη δική τους ιστορία. Όπως ενδιαφέρουσα ιστορία έχει κι αυτός ο τόπος! Και μάλιστα, όπως έγραψε ο αείμνηστος δάσκαλος Άγγελος Ποιμενίδης, «ιστορία που δεν την είδαμε ποτέ γραμμένη στα επίσημα χαρτιά». Γι΄ αυτό και ανταποκρίθηκα αμέσως στο αίτημα των μαθητών του 3ου Γυμνασίου «Δόμνα Βισβίζη» για φωτογραφικό υλικό. Γιατί αυτά τα παιδιά θέλουν να προβάλλουν την ιστορία του τόπου τους. Τη δικιά μας ιστορία!»

ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΟΜΑΔΑ