2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Δράσεις της Ομάδας Αγωγής Υγείας

Δίνοντας αίμα σώζετε μια ζωή
Την Τρίτη 25 Νοεμβρίου 2014 το σχολείο επισκέφτηκε ο κ. Κοντακίδης Αναστάσιος, πρόεδρος του Συλλόγου Εθελοντών  Αιμοδοτών Αλεξανδρούπολης και  μίλησε στους μαθητές της ομάδας Αγωγής Υγείας. Ο  κ. Κοντακίδης   ενημέρωσε τους μαθητές για την εθελοντική αιμοδοσία και απάντησε στις ερωτήσεις τους. Τόνισε ότι η εθελοντική ομάδα αιμοδοτών  λειτουργεί στην πόλη μας 25 χρόνια και υπογράμμισε  την ανάγκη και το όφελος της δωρεάς αίματος από όποιον έχει την ηλικία των 18 και πάνω. Οι στόχοι της ομάδας εθελοντών  είναι να ευαισθητοποιήσουν  τους πολίτες της πόλης μας  να δωρίσουν αίμα. Το αίμα που προσφέρουν οι εθελοντές αιμοδότες του συλλόγου συλλέγεται από τις “Υπηρεσίες Αιμοδοσίας και Κέντρα Αίματος” του Νοσοκομείου, τα οποία διαθέτουν και κινητές  μονάδες αιμοληψιών και  πραγματοποιούν αιμοληψίες σε σημεία που καθορίζονται μετά από συνεννόηση με τα μέλη του Συλλόγου. Στην αιμοδοσία εργάζονται γιατροί, νοσηλεύτριες, νοσηλευτές, τεχνολόγοι και οδηγοί μεγάλων αυτοκινήτων που λέγονται “κινητά συνεργεία αιμοληψίας”.
Σε συνέχεια της επίσκεψης του Προέδρου εθελοντών αιμοδοτών κ. Κοντακίδη Α. στο σχολείο μας, στις 13 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των μαθητών/τριών της ομάδας  στην Κινητή Μονάδα Αιμοδοσίας, στον χώρο  μπροστά στο Δημαρχείο της Αλεξανδρούπολης. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην κινητή Μονάδα και είδαν από κοντά τον τρόπο αιμοδοσίας. Μίλησαν με τον γιατρό της μονάδας, ο οποίος τους ενημέρωσε σχετικά με την εθελοντική αιμοδοσία στην πόλη μας και το όφελος που αποκομίζει κάποιος δίνοντας αίμα. Συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια με τη βοήθεια των περαστικών  και τους παρακίνησαν με το σύνθημα “Δίνοντας αίμα σώζετε μια ζωή”.
 Οι μέρες της καρδιάς μας
 Το πρώτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου η ομάδα Αγωγής Υγείας συμμετείχε στη Δράση “Οι μέρες της καρδιάς μας”, που οργάνωσε το πολυκοινωνικό του Δήμου Αλεξανδρούπολης. Οι μαθητές της ομάδας συγκέντρωσαν χρήματα από τους μαθητές όλου του σχολείου και αγόρασαν  τρόφιμα, τα οποία θα μοιραστούν στις άπορες οικογένειες της πόλης μας τα Χριστούγεννα.
Την Τρίτη 16/12/14 στο κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για την παράδοση  των προϊόντων που το κάθε σχολείο συγκέντρωσε. Η ομάδα Αγωγής Υγείας παραβρέθηκε στην εκδήλωση και παρέδωσε τα τρόφιμα που αγόρασε με τα χρήματα που συγκέντρωσε. Τους μαθητές χαιρέτησε ο Δήμαρχος Αλεξανδρούπολης και τους ευχήθηκε καλές γιορτές.
Για να κάνεις ένα παιδί χαρούμενο
Το απόγευμα της Τρίτης  οι μαθητές δημιούργησαν. Πάνω σε γυάλινα βάζα και μπουκάλια ζωγράφισαν χριστουγεννιάτικες παραστάσεις και με κλωστές έφτιαξαν χειροποίητα στολίδια,  τα οποία θα πουληθούν στο χριστουγεννιάτικο παζάρι που διοργανώνει κάθε χρόνο το σχολείο και τα έσοδα διατίθενται σε φιλανθρωπικό σκοπό.
Οι εκπαιδευτικοί: Παπασιαπαλίνη Αναστασία – Χαβρουζά  Ολυμπία