2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Ενημέρωση της Περιβαλλοντικής – Φιλοζωικής Ομάδας για τα ζώα και τη λύσσα

Το Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014, ανταποκρινόμενοι σε πρόσκληση της περιβαλλοντικής ομάδας «Κατοικίδια ? αδέσποτα και άλλες ιστορίες με ζώα» επισκέφθηκαν το σχολείο η Προϊσταμένη Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Π.Ε. Έβρου, κυρία Πλευράκη Ευαγγελία, κτηνίατρος, και ο κύριος Σιταρίδης Ιωάννης,  κτηνίατρος της ίδιας υπηρεσίας, οι οποίοι  μίλησαν στους μαθητές της ομάδας για τα ζώα και τη λύσσα.

Οι μαθητές μας στο πλαίσιο των ενημερωτικών παρουσιάσεων άκουσαν και συζήτησαν για τα ζώα, για τη φροντίδα τους, για τις δικές τους καθημερινές εμπειρίες με αυτά, για τον σεβασμό που πρέπει να τους δείχνουν, για τον τρόπο που θα προσεγγίζουν άγνωστα ζώα, για το πώς να παρατηρούν τη γλώσσα του σώματος που χρησιμοποιούν τα ζώα και για τις ασθένειές τους. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στη λύσσα: τα συμπτώματα, τους τρόπους προστασίας και πρόληψης. Θέμα πολύ σημαντικό για τη δημόσια υγεία και επίκαιρο. Η κυρία  Πλευράκη Ευαγγελία τόνισε τη σημασία του εμβολιασμού των ζώων και το πόσο συνειδητοποιημένοι πρέπει να είναι οι άνθρωποι γι? αυτές τις ενέργειες.

Εκπαιδευτικοί και μαθητές ευχαριστούμε τους  κτηνιάτρους κυρία Πλευράκη Ευαγγελία και τον κύριο Σιταρίδη Ιωάννη, που πρόθυμα ανταποκρίθηκαν στο αίτημά μας, για την εξαιρετική και εμπεριστατωμένη ενημέρωση.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Κουκίου Ζ. και Μπόζιου Μ.
Φωτογράφιση: Κελέτσης Α.