2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Επίσκεψη 1ου Γυμνασίου Δράμας – Κοινές δράσεις

Με χαρά υποδεχθήκαμε στις 20 και 21 Μαρτίου στο σχολείο μας, μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς του 1ου Γυμνασίου Δράμας, με τους οποίους το σχολείο μας «συνεργάζεται και δημιουργεί» στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος και δράσης της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Δράμας.
Την Παρασκευή 20 Μάρτη, την τελευταία διδακτική ώρα, έλαβε χώρα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας κοινή εκδήλωση παρουσίασης του κάθε σχολείου και της περιοχής του, ενώ στη συνέχεια παρουσιάστηκε το οπτικοποιημένο πλέον τραγούδι μας «Η μόνη λύση», που δημιούργησε η ομάδα μας, για να δώσει ένα μήνυμα αισιοδοξίας και ελπίδας ότι η μόνη λύση σε φαινόμενα ρατσισμού είναι η αγάπη και η αποδοχή του διαφορετικού.
Το βράδυ της ίδιας μέρας οι δύο ομάδες διασκέδασαν σε ταβέρνα της πόλης, όπου είχαν για ακόμη μία φορά την ευκαιρία να γνωριστούν καλύτερα και να συζητήσουν για τις δράσεις τους.
Την επόμενη μέρα, στις 21 Μαρτίου, παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού, μπροστά στο Δημαρχείο της πόλης μας, πραγματοποιήθηκε η 2η κοινή δράση των ομάδων μας(η 1η κοινή δράση των δύο σχολείων είχε πραγματοποιηθεί τον Δεκέμβριο στην Ονειρούπολη της Δράμας) με σκοπό τη συμβολή μας στην ευαισθητοποίηση όλων σε φαινόμενα ρατσισμού και διακρίσεων.
Από νωρίς το πρωί ο χώρος γύρω από το Δημαρχείο γέμισε με αφίσες και ζωγραφιές που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές της ομάδας, ενώ στις 11.30 πραγματοποιήθηκε η κεντρική εκδήλωση, με την παρουσία και τη συμμετοχή της αντίστοιχης ομάδας του 1ου Γυμνασίου Δράμας.
Τα παιδιά του σχολείου μας τραγούδησαν το τραγούδι « η μόνη λύση…» που έγραψαν και μελοποίησαν τα ίδια, φώναξαν συνθήματα ενάντια στον ρατσισμό και τις διακρίσεις, μίλησαν για τη σημασία της καθιέρωσης της συγκεκριμένης ημέρας και διένειμαν σχετικό ενημερωτικό φυλλάδιο που είχαν τα ίδια προετοιμάσει.
Παράλληλα η 21η Μαρτίου είναι και η παγκόσμια ημέρα ποίησης. Έτσι, μαθητές της αντίστοιχης ομάδας από τη Δράμα απήγγειλαν ποιήματα με περιεχόμενο σχετικό με τα μηνύματα της ημέρας.
Σημαντική ήταν και η ανταπόκριση του κόσμου στις δράσεις μας, ενώ πολλά και πολλαπλά ήταν τα οφέλη για τους μαθητές και των δύο σχολείων από την επικοινωνία και τη συνεργασία μας.
Το απόγευμα της ίδιας μέρας με βαριά καρδιά αποχαιρετήσαμε τους Δραμινούς φίλους μας, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά για την παρουσία τους στην πόλη και το σχολείο μας.
Υπεύθυνοι καθηγητές: Αγγέλου Βάσω, Καραγεωργίου Τζούλια, Κίτσος Δημήτρης, Πετρούδα Λίλα, Σεκέρη Άννα.
Συμμετείχαν οι μαθητές: Δελάκη Λίνα, Θεοδώρου Γιάννης, Κωνσταντίνου Ιωάννα, Καραφυλλίδου Μαρίνα, Κωστούδη Μελίνα, Κουγιουμτζή Δήμητρα, Αραπίδου Δέσποινα, Σαραντόπουλος Στράτος, Σχοινά Μαρία, Τσινταράκης Γιώργος, Νένογλου Ισίδωρος, Χαντερίδης Χάρης, Μαρκίδης Αθανάσιος, Τζωΐδου Ελίνα, Μπίτσης Κωνσταντής, Aνδρώνη Αρετή, Μπαρμπαγιάννη Ελένη, Κοκκίνη Δανάη, Δροσάκη Μαρία

Το videoclip του τραγουδιού “Η μόνη λύση”

Η κάλυψη της εκδήλωσης της 21ης Μαρτίου από το ΘΡΑΚΗNET