2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Επίσκεψη Νηπιαγωγείου Παλαγίας στο σχολείο μας

Την Πέμπτη 19 Μαρτίου 2015 το απόγευμα οι  περιβαλλοντικές ομάδες «Αργυρορρύτης Έβρος, ο κάλλιστος των Ποταμών» και «Έβρος – ποταμός Ζωής – Ρύπανση και απειλές»  φιλοξένησαν τα παιδιά του Νηπιαγωγείου της Παλαγίας στο σχολείο μας, στα πλαίσια της συνεργασίας μας μαζί τους. Τους είχαμε προσκαλέσει να έρθουν για να γνωρίσουν τον δικό μας χώρο, αφού αρκετό καιρό πριν τους είχαμε επισκεφτεί κι εμείς στο Νηπιαγωγείο τους.
Όλα τα παιδιά της ομάδας μας ήταν ενθουσιασμένα με την επίσκεψή τους και έτσι μια εβδομάδα πριν είχαμε ορίσει με ποιον τρόπο θα βοηθήσει ο καθένας μας, για να πετύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, να εντυπωσιάσουμε τα μικρά και να τα ψυχαγωγήσουμε συνδυάζοντας παιχνίδι και γνώση.
Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε ως εξής:
Αφού πρώτα περιμέναμε να μαζευτούν όλα τα παιδιά, τα γνωρίσαμε και ξεκινήσαμε κάνοντας μια μικρή ξενάγηση στο σχολείο μας, δείχνοντάς τους τις τάξεις μας και γενικά τον  χώρο του σχολείου μας. Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου, παρ’ ό,τι  μικρά σε ηλικία, ήταν ευγενικά, πρόθυμα, συνεργάσιμα και πολύ συμπαθητικά.  Ήταν πραγματικά πολύ περίεργο για αυτά, αφού οι δικές μας τάξεις είναι διαμορφωμένες πολύ διαφορετικά από τις δικές τους.
Όταν τελειώσαμε αυτήν τη μικρή ξενάγηση, πήγαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων, στην οποία η ομάδα μας είχε προετοιμάσει να χωρίσει τα παιδιά σε υποομάδες. Κάθε υποομάδα ανέλαβε να απασχολήσει τα μικρά με ένα συγκεκριμένο θέμα. Έτσι  διαμορφώθηκαν ως εξής: η θεατρική, η χορευτική, η ομάδα ζωγραφικής και η ομάδα πλαστικής.
Στη συνέχεια δόθηκε χρόνος περίπου 30 λεπτά για να ετοιμάσει η κάθε υποομάδα μια μικρή “παράσταση”. Σε λίγο είχαμε ένα πραγματικά εκπληκτικό αποτέλεσμα. Τα υπόλοιπα παιδιά κατά τη διάρκεια της “παράστασης” χειροκροτούσαν, ενθαρρύνοντας όλους να συμμετέχουν ενεργά.
Τέλος, κεραστήκαμε όλοι, μικροί και μεγάλοι, με διάφορα εδέσματα που είχαν φέρει οι μαθητές της ομάδας μας και οι καθηγήτριές μας.
Ήταν για όλους μας μια πραγματικά υπέροχη εμπειρία. Μας άρεσε η συναναστροφή και η συνεργασία με παιδιά μικρότερης ηλικίας. Περάσαμε υπέροχα, κάναμε νέες φιλίες, διασκεδάσαμε, μάθαμε νέους τρόπους επικοινωνίας, παίξαμε ενδιαφέροντα παιχνίδια και πολλά άλλα.

Γκίκα Αθανασία, Β1