2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Επίσκεψη περιβαλλοντικών ομάδων στο ΚΠΕ Γρεβενών

Στις 15, 16 και 17 Μαρτίου 2015 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη των περιβαλλοντικών ομάδων του σχολείου μας  «Αργυρορρύτης Έβρος, ο κάλλιστος των Ποταμών» και «Έβρος – ποταμός Ζωής – Ρύπανση και απειλές» στο ΚΠΕ Γρεβενών στο πλαίσιο του Προγράμματος: «Βενέτικος Ποταμός ? Πέτρινα Γεφύρια ? Μνημεία Πολιτισμού».
Οι μαθητές επισκέφθηκαν κατά τη διαδρομή τον Αρχαιολογικό Χώρο και το Μουσείο της Βεργίνας. Στο ΚΠΕ Γρεβενών ενημερώθηκαν για το φυσικό περιβάλλον της περιοχής που το χαρακτηρίζουν το υγρό στοιχείο, τα ποτάμια και οι λίμνες, όπως επίσης και για τα μνημεία λαϊκού Πολιτισμού.
Γνώρισαν τον ποταμό Βενέτικο, τις πηγές του, τη διαδρομή και τις εκβολές του. Μελέτησαν τις αλλαγές του όπως και τις αλλαγές που επιφέρει στο φυσικό περιβάλλον και το οικοσύστημα. Το ενδιαφέρον των μαθητών προσέλκυσε επίσης και η ιδιαίτερα μεγάλη ποικιλία των μανιταριών που υπάρχουν στην περιοχή λόγω του υγρού κλίματος.
Στη συνέχεια επισκέφθηκαν κάποια από τα 12 γεφύρια της ευρύτερης περιοχής όπως το Γεφύρι του Αζίζ Αγά, του Ζιάκα, Σπανού και Σταυροποτάμου και στο χωριό Σπήλαιο ξεναγήθηκαν στο Μοναστήρι της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
Τέλος επισκέφθηκαν στο χωριό Μηλέα το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, στο οποίο εκτίθενται αξιόλογα παλαιολιθικά ευρήματα. Ένα από τα πιο σημαντικά εκθέματα του Μουσείου είναι οι μεγαλύτεροι χαυλιόδοντες στον κόσμο, για τους οποίους και κατέχει μια θέση στο βιβλίο των Ρεκόρ Γκίνες.
Οι μαθητές περπάτησαν και χάρηκαν τη φύση, ανέπτυξαν δραστηριότητες παρατήρησης και ανακάλυψης της χλωρίδας και πανίδας της περιοχής κάνοντας φυσικοχημικές μετρήσεις του νερού. Συνειδητοποίησαν την αξία του ποταμού και γενικά του νερού. Διερεύνησαν και κατέγραψαν τους κινδύνους που απειλούν το υδάτινο στοιχείο όπως επίσης και τα γεφύρια της περιοχής.
Υπεύθυνες καθηγήτριες: Σεκέρη Άννα, Ζησίδου Βάγια, Καραγεωργίου Νεραντζούλα