2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Επίσκεψη στον ?ΟΔΥΣΣΕΑ?, το 1o Κινητό Εργαστήριο Ενημέρωσης, Εκπαίδευσης & Τεχνολογίας, του «Χαμόγελου του Παιδιού»

Στις 17 Μαρτίου μαθητές της Α? τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον ?ΟΔΥΣΣΕΑ?, το 1o Κινητό Εργαστήριο Ενημέρωσης, Εκπαίδευσης & Τεχνολογίας,  του «Χαμόγελου  του Παιδιού», στην πλατεία Φάρου στην Αλεξανδρούπολη.
Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν και για την εμπειρία τους αυτή έγραψαν:
Από την επίσκεψή μου στο Χαμόγελο του Παιδιού με εντυπωσίασαν πολλά πράγματα. Πρώτα, μου άρεσε πολύ ο Οδυσσέας, το φορτηγάκι. Ήταν πολύ ευρύχωρος και φιλόξενος χώρος. Επίσης, μου άρεσε η ιστορία του Ανδρέα Γιαννόπουλου. Δεν έχω ξαναδεί παιδί που να έχει την ίδια επιμονή και ελπίδα. Πρώτη φορά ιδρύεται ένας οργανισμός εξαιτίας ενός παιδιού, που η μόνη του επιθυμία ήταν να χαρίσει ένα ζεστό χαμόγελο σ’ όλα τα παιδιά του κόσμου. Παράλληλα, με συγκίνησε η ιστορία της Έλενας, η οποία είχε μπλεχτεί σε μία από τις πολλές παγίδες του διαδικτύου, που λέγεται facebook. Έμαθα πολλά για τους κινδύνους του διαδικτύου, απέκτησα γνώσεις και έμαθα ότι έχω πολλές επιλογές και λύσεις για θέματα που με απασχολούν σε σχέση με τους συμμαθητές μου και το διαδίκτυο.  Τέλος, μου άρεσε και ο τρόπος ενημέρωσης από την ψυχολόγο του Χαμόγελου του παιδιού, κυρία Θεοδωροπούλου Βασιλική που τα έλεγε ωραία και κατανοητά.
Μπάντας Αθανάσιος, Α2
Αυτό που με εντυπωσίασε, ήταν η φιλοξενία, οι ιστορίες και τα γεγονότα που μας έλεγαν, οι επιλύσεις των προβλημάτων που μας απασχολούσαν και μου άρεσε που μας έδωσαν τα τετράδια!!!
Κουράκη Βασιλική,A2
Πέρασα πολύ ωραία και νιώθω πως όταν έφυγα ήξερα πλέον παραπάνω πράγματα για το διαδίκτυο από ότι πριν.
Κωνσταντίνου Κωνσταντίνος,A2
Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία, καθώς έμαθα τρόπους για να αντιμετωπίζω δύσκολες καταστάσεις και κατά πόσο αυτοί οι άνθρωποι μπορούν να με βοηθήσουν.
Μιχαηλίδης Αναστάσιος,A2