2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Πανελλήνια διάκριση μαθητή μας

Η διευθύντρια και οι διδάσκοντες του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη» συγχαίρουμε θερμά τον μαθητή μας της Β΄ τάξης Τσαταλμπασίδη Ορέστη για τη σημαντική πανελλήνια διάκρισή του στην τελική φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μαθηματικών, με την οποία κατέκτησε την είσοδό του στην Ολυμπιακή Ομάδα Μαθηματικών.
Συγκεκριμένα ο Ορέστης, αφού πέρασε την α΄ φάση του ΠΜΔ Μαθηματικών «Ο ΘΑΛΗΣ», διακρίθηκε στην επόμενη φάση, τον «ΕΥΚΛΕΙΔΗ», παίρνοντας το 1ο βραβείο αλλά και το εισιτήριο στον τρίτο κατά σειρά διαγωνισμό, τον «ΑΡΧΙΜΗΔΗ», όπου και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο!
Συνεχίζοντας την πορεία του και συμμετέχοντας στον Προκριματικό Διαγωνισμό πέτυχε την είσοδό του στην ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ, κατακτώντας την 5η θέση πανελλαδικά και κάνοντας περήφανους τους γονείς, τους καθηγητές του, το Σχολείο του αλλά και τον τόπο του.
Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Ορέστης αποδεικνύει την αναπτυγμένη μαθηματική του σκέψη και την ιδιαίτερη κλίση του στα Μαθηματικά. Κατά την περσινή σχολική χρονιά, μαθητής της Α΄ τάξης, είχε πάρει το 3ο βραβείο στον «ΕΥΚΛΕΙΔΗ» και είχε καταφέρει να κατακτήσει πάλι το χάλκινο μετάλλιο στην τρίτη φάση, τον «ΑΡΧΙΜΗΔΗ», χωρίς ωστόσο να πετύχει -παρά την υψηλή του βαθμολογία- να βρεθεί στην τελική εξάδα. Αλλά και παλαιότερα, ως μαθητής της Στ΄ τάξης Δημοτικού, είχε συναγωνιστεί με μαθητές γυμνασίου και είχε καταφέρει να φτάσει και να διαγωνιστεί  στον «ΑΡΧΙΜΗΔΗ». Φέτος, συνεπής σε μια διαρκώς ανερχόμενη πορεία που ευχόμαστε να συνεχιστεί, κατάφερε να μπει στην εθνική ομάδα (Ολυμπιακή Ομάδα Νέων).
Με την Ολυμπιακή Ομάδα ο Ορέστης θα αγωνιστεί στην 19η Βαλκανική Ολυμπιάδα Νέων, που θα διεξαχθεί στην Σερβία τον Ιούνιο του τρέχοντος έτους. Του ευχόμαστε ολόψυχα καλή επιτυχία και ένα λαμπρό μέλλον!

Δείτε τον πίνακα των αποτελεσμάτων

[divider]

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

2015-04-11 12.26.43 am

Κάθε χρόνο το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώνει μια σειρά από Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Μαθηματικών, που διοργανώνονται από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ) και υλοποιούνται με τη συνεργασία των κατά τόπους Διευθύνσεων Δ/θμιας Εκπ/σης και των Σχολείων.  Απευθύνονται σε μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης Γυμνασίου, καθώς και όλων των λυκειακών τάξεων.Στόχος είναι η διάδοση και καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης, η ανάδειξη νέων μαθηματικών ταλέντων και η προώθησή τους στα πλαίσια των καθιερωμένων Διεθνών Μαθηματικών Διαγωνισμών.
Οι τέσσερις αυτοί διαγωνισμοί χαρακτηρίζονται με τα ονόματα :
“ΘΑΛΗΣ”, “ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ” , “ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ”  και  ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
ΘΑΛΗΣ
Συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες Β΄  και Γ΄ τάξης Γυμνασίου καθώς και όλων των τάξεων του Λυεκίου, με θέματα διαφορετικά για κάθε τάξη. Ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας των θεμάτων και του ορισμού του αριθμού των επιτυχόντων προσδιορίζεται ο βαθμός που ορίζεται ως βάση για κάθε τάξη από τα μέλη της επιτροπής διαγωνισμών της ΕΜΕ.
ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
Συμμετέχουν οι επιτυχόντες του «ΘΑΛΗ». Τα  θέματα είναι διαφορετικά για κάθε τάξη. Με τον ίδιο τρόπο, όπως και στον «Θαλή», ορίζεται η βάση που κρίνει τους επιτυχόντες, οι οποίοι θα περάσουν στην επόμενη φάση.
 ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ  ή λεγόμενη  και Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα.
 Δικαίωμα να λάβουν μέρος έχουν μόνο όσοι επέτυχαν στον «ΕΥΚΛΕΙΔΗ». Χωρίζεται σε δύο κατηγορίες, στο Διαγωνισμό Νέων (μαθητές γυμνασίου) και στο Διαγωνισμό των Μεγάλων (μαθητές λυκείου). Η επιτροπή διαγωνισμών της ΕΜΕ, μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων, επιλέγει δύο ομάδες (μικροί – μεγάλοι) των 24  μαθητών, που θα αποτελέσουν τη βάση από την οποία θα επιλεγεί η ομάδα που θα συμμετάσχει στη Βαλκανιάδα των Μαθηματικών, όπως και αυτή που θα συμμετάσχει στη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα. Όλοι οι επιλεγέντες μαθητές και των δύο κατηγοριών βραβεύονται με μετάλλια χρυσά, αργυρά και χάλκινα.
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ  (Διαδικασία επιλογής Ολυμπιακής Ομάδας)
Η 24-άδα των μαθητών που προκρίθηκαν στον διαγωνισμό ΑΡΧΙΜΗΔΗ συμμετέχει στον τελευταίο «Προκριματικό διαγωνισμό», απ΄ όπου τελικά προκύπτουν οι δύο εξαμελείς ομάδες (μικρών και μεγάλων) που θα λάβουν μέρος στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς.
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ
Η Εθνική ομάδα των μικρών διαγωνίζεται στην Μαθηματική  Βαλκανιάδα Νέων, που διεξάγεται συνήθως τον Ιούνιο κάθε έτους σε κάποιο από τα Βαλκανικά κράτη. Εκτός από τα Βαλκανικά κράτη συμμετέχουν και ορισμένες άλλες χώρες εκτός συναγωνισμού. Φέτος η Βαλκανιάδα των μικρών θα γίνει στην Σερβία.
Η Εθνική ομάδα των μεγάλων διαγωνίζεται εκτός από την  Μαθηματική  Βαλκανιάδα, που διεξάγεται με τον ίδιο τρόπο όπως και στους μικρούς, και στην παγκόσμια Ολυμπιάδα. Φέτος η Βαλκανιάδα των μεγάλων θα γίνει στην Ρόδο και η Παγκόσμια Ολυμπιάδα στο Chiang Mai της Ταϊλάνδης στις 4 Ιουλίου.