2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Εκπαιδευτική επίσκεψη Πολιτιστικών ομάδων του σχολείου μας σε Βέροια – Έδεσσα – Θεσσαλονίκη

Την Παρασκευή, 3, και το Σάββατο, 4 Απριλίου 2015, οι μαθητές και οι μαθήτριες των πολιτιστικών ομάδων του σχολείου μας «Μ? ένα βιβλίο ταξιδεύω», «Γνωρίζοντας τα μουσεία και τις παραδόσεις του τόπου μας», και «Η Ευρώπη και η θάλασσα». πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη  στις πόλεις της Βέροιας, της Έδεσσας και της Θεσσαλονίκης. Τις ομάδες συνόδευσαν οι καθηγήτριες που υλοποιούν τα εν λόγω προγράμματα, κες Καπούτση Σύρμω, Γενηζεγκίνη Ζωή και Αμαξοπούλου Αρετή.
Πρώτη στάση τους ήταν η Βέροια, όπου και επισκέφθηκαν τη Δημόσια Βιβλιοθήκη  της πόλης, η οποία έχει σημαντικές εθνικές και διεθνείς διακρίσεις για το πολύπλευρο έργο της. Το 2010 της απονεμήθηκε το βραβείο «Πρόσβαση στη γνώση 2010» του Ιδρύματος  Bill and Melinda Gates ενώ το 2012 διακρίθηκε με το βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών για το εκπαιδευτικό της έργο. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους της βιβλιοθήκης από υπεύθυνο καθηγητή και να ενημερωθούν για τα καινοτόμα προγράμματα που υλοποιούνται εκεί.
Στη συνέχεια αναχώρησαν για την πόλη της Έδεσσας, διάσημη για τους καταρράκτες της, που σχηματίζει ο ποταμός Εδεσσαίος ή Βόδας. Επισκέφθηκαν το καταπράσινο πάρκο των καταρρακτών, όπου και περιηγήθηκαν  και την, χαρακτηρισμένη ως  διατηρητέα, παραδοσιακή συνοικία «Βαρόσι», στην οποία σώζονται τα παλαιότερα σπίτια της πόλης, από τις αρχές του 19ου αιώνα. Μετά το γεύμα τους σε χώρο εστίασης στο πάρκο των καταρρακτών, αναχώρησαν για τη Βέροια, όπου και ήταν προγραμματισμένη η διανυκτέρευσή τους.
Κατά την απογευματινή τους έξοδο στην πόλη επισκέφθηκαν την εβραϊκή συνοικία «Μπαρμπούτα», που χρονολογείται από τον 1ο αιώνα μ.Χ. και  τη χριστιανική συνοικία  του 18ου αιώνα «Κυριώτισσα», οικισμούς γνωστούς για τα χαρακτηριστικά δείγματα της βεροιώτικης αρχιτεκτονικής που διασώζονται σ? αυτούς.  Περιηγήθηκαν στην πλατεία Ωρολογίου με το εντυπωσιακό παλαιό δικαστικό μέγαρο και το εντυπωσιακής αρχιτεκτονικής Δημαρχείο, καθώς και στο Βήμα του Αποστόλου Παύλου, ιστορικό μνημείο παγκοσμίου ενδιαφέροντος.
Το επόμενο πρωί αναχώρησαν για τη Θεσσαλονίκη. Πρώτος σταθμός ήταν το Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης, στο οποίο εκτίθενται σημαντικά ευρήματα  από την περιοχή της Θεσσαλονίκης και των γειτονικών νομών και παρουσιάζεται θεματικά συνολικά ο πολιτισμός της Μακεδονίας από τα προϊστορικά χρόνια μέχρι την ύστερη αρχαιότητα.
Την ξενάγηση στο αρχαιολογικό μουσείο ακολούθησε επίσκεψη στο μουσείο του Λευκού Πύργου, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν ένα γοητευτικό ταξίδι στο χρόνο από την ίδρυση της Θεσσαλονίκης έως και το πρόσφατο παρελθόν της. Ακολούθησε περιήγηση στην περιοχή  της παραλίας της πόλης και στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφθηκαν το εμπορικό κέντρο ?COSMOS?, όπου γευμάτισαν. Νωρίς το απόγευμα ξεκίνησαν για το ταξίδι της επιστροφής γεμάτοι από όμορφες εικόνες και αναμνήσεις.
Ήταν ένα ενδιαφέρον διήμερο, πλούσιο σε παραστάσεις, που συνέβαλε στον εμπλουτισμό των εμπειριών των μαθητών και στη σύσφιξη των μεταξύ τους σχέσεων. Αποτέλεσε τον ιδανικό τρόπο για την ολοκλήρωση των προγραμμάτων στα οποία συμμετείχαν κατά τη φετινή σχολική χρονιά.
Οι καθηγήτριες
Αμαξοπούλου Αρετή, Γενηζεγκίνη Ζωή, Καπούτση Σύρμω