2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Ημερίδα Ομάδας Φυσικής Αγωγής Έβρου 2015

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2015 και ώρα 12.00 π.μ., στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 3ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης, η ημερίδα που συνδιοργάνωσε η Ομάδα Φυσικής Αγωγής Έβρου με τη Σχολική Σύμβουλο Φυσικής Αγωγής Θράκης κ. Κωνσταντινίδου Ξανθή.
Θέμα της ημερίδας : « Η νέα φιλοσοφία των σχολικών αγώνων. Αποτίμηση των δράσεων Φυσικής Αγωγής στα σχολεία του Έβρου»
Την ημερίδα, όπου χαιρετισμό απηύθυναν ο Περιφερειακός Δ/ντης Εκπ/σης Α.Μ.Θ. κ. Κεραμάρης Παναγιώτης,ο Δ/ντής Δ/θμιας Εκπ/σης Έβρου κ. Αποστολακούδης Στέργιος καθώς και η Δ/ντρια Π/θμιας Εκπ/σης Έβρου κ. Κεχαγιά-Φανού Θεσσαλία, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι Διευθυντές και οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής των σχολείων Δ/θμιας και Π/θμιας Εκπ/σης των Δήμων Σουφλίου και Αλεξανδρούπολης.
Στην ημερίδα έγινε ανάλυση, από την Σχολική Σύμβουλο Φ.Α κ.Ξανθής Κωνσταντινίδου, του νέου τρόπου διεξαγωγής των Σχολικών Αγώνων ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ Δημοτικών Σχολείων, Γυμνάσιων και Λύκειων, στους οποίους δίδεται έμφαση στη μεγάλη συμμετοχή των μαθητών/τριων στις αθλητικές δράσεις ώστε να καταφέρει το σχολείο να δημιουργήσει μελλοντικούς δια βίου ασκούμενους.
Ο κ. Ιωακείμ Δημητριάδης, Υπεύθυνος της Ομάδας Φ.Α. Έβρου, παρουσίασε το σύνολο των αθλητικών δράσεων που πραγματοποιήθηκαν το σχ. έτος 2014-15 στον Έβρο καθώς και το μεγάλο αριθμό των μαθητών και μαθητριών που συμμετείχαν σε αυτές. Η εξαιρετική επιτυχία των δράσεων της Φυσικής Αγωγής στον Έβρο και η έκδηλη ικανοποίηση των μαθητών και μαθητριών από αυτές, επιβεβαίωσαν στην πράξη το νέο ρόλο της Φυσικής Αγωγής στην Εκπαίδευση.
Η ημερίδα θα επαναληφθεί στις 24 Νοεμβρίου 2015 στην Ορεστιάδα για τους Διευθυντές και τους εκπ/κους Φυσικής Αγωγής των σχολείων των δήμων Διδυμοτείχου και Ορεστιάδας.

Η Ομάδα Φυσικής Αγωγής Έβρου