2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Διδακτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Μαρώνειας

Την Παρασκευή 4/12/2015 οι μαθητές/-τριες της Β΄τάξης, στο πλαίσιο των βιωματικών δράσεων του μαθήματος Φύση και Άσκηση, με θέμα «Πεζοπορία στη Φύση», πραγματοποίησαν  διδακτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Μαρώνειας, που υλοποιεί πρόγραμμα για τα Ευρωπαϊκά μονοπάτια Ε4 και Ε6.
Η επίσκεψη συνδύασε  γνώση, περιπέτεια και άσκηση.
Οι μαθητές/-τριες διασκέδασαν με το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού και με οδηγό μία πυξίδα ανακάλυψαν και γνώρισαν τα ιστορικά μνημεία του τόπου. Μέσα από το παιχνίδι και με την καθοδήγηση της υπεύθυνης του ΚΠΕ κας Δούπα Έφης, έμαθαν πώς να προσανατολίζονται σε ένα άγνωστο περιβάλλον.
Κάνοντας πεζοπορία στο μονοπάτι προς τον λόφο, οι μαθητές  απόλαυσαν τη μοναδικής ομορφιάς διαδρομή με θέα το Θρακικό πέλαγος, καθώς και τη σπουδαία σε περιβαλλοντική αξία περιοχή με τα σπάνια και άγρια φυτά, άγνωστα στους περισσότερους.
 Τους μαθητές συνόδευσαν οι διδάσκουσες καθηγήτριες Παταπάτη Ευφροσύνη, Χαβρουζά Ολυμπία και Καμπαρμούση Μαρία. Συνοδοί  ήταν επίσης οι καθηγητές Φωτάκης Χαράλαμπος και  Κοκκίνη Ελένη.
Τα σχόλια όλων ήταν θετικά, εκφράζοντας την επιθυμία να  επαναλάβουμε την επίσκεψη με περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μας.